Życie w Niemczech – ile kosztuje?

Życie w Niemczech

Wiele opiekunów i opiekunek osób starszych wyjeżdżając do Niemiec do pracy, zastanawia się jak wysokie będą wydatki związane z życiem codziennym, ile będzie kosztować ich życie w Niemczech.

Oczywiście koszty utrzymania uzależnione są od miejsca zamieszkania. We wschodnich landach opłaty są niższe niż w innych regionach. Wyjeżdżając z Medipe opiekun ma zapewnione zakwaterowanie oraz wyżywienie, jednak jeżeli jedzie na własną rękę, znalezienie mieszkania spoczywa na jego barkach. Wynajęcie pokoju bądź całego domu, będzie podstawowym wydatkiem, z jakim musi się liczyć.  Miesięczne opłaty za wynajem, kształtują się w przedziale od 200 do nawet 700 Euro. Cena zależy od lokalizacji oraz wykończenia i wyposażenia lokum. Do ceny najczęściej doliczyć trzeba także media, takie jak prąd czy internet.

Jedzenie i zakupy

Trzeba się przygotować także na wydatki związane z żywnością. Ceny są wyższe niż w Polsce. Dotyczy to głównie pieczywa i nabiału. Najtaniej zakupy można zrobić w supermarketach i sklepach sieciowych, gdzie ceny aż tak znacząco nie odbiegają od naszych. Przykładowo chleb kosztuje ok 1,5 €, jogurt 0,40 €, mleko 0,60 €, masło 1,5 €, ser żółty 1,2 €, szynka 1,30 €. Zakupy można robić od 10 do 18, nie dotyczy to supermarketów, które otwarte są w podobnych godzinach jak w Polsce. W soboty osiedlowe sklepiki czynne są do godziny 14, w niedziele zaś większość z nich jest zamknięta. Często w mniejszych miastach spotkamy się z przerwą w pracy między godziną 13 a 15. W wielu supermarketach znajdziemy też działy lub półki z polskimi produktami.  Jeżdżąc autem należy liczyć się także z wyższą ceną paliwa, które kształtuje się na poziomie ok 1,6 Euro za litr.

Ubezpiecz się

Wyjeżdżając do pracy warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Medipe zapewnia je swoim opiekunkom i opiekunom, a osoby wyjeżdżające z nami mają gwarancje legalnego zatrudnienia i ubezpieczenia na czas trwania umowy. Odprowadzamy także składki ubezpieczeniowe do ZUS-u. Jednak jadąc samodzielnie warto pamiętać o jego wykupieniu. Opieka medyczna w Niemczech jest podobna do naszej. Rejestrujemy się w przychodni położonej najbliżej miejsca zamieszkania, a w razie choroby zapisujemy się do lekarza rodzinnego. Należy pamiętać o plastikowej karcie ubezpieczeniowej, na której zapisane są nasze dane osobowe. Numer alarmowy, tak jak w Polsce to 112.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu. Chętnie pomagamy zorganizować wyjazd do pracy w Niemczech w charakterze opiekuna bądź lekarza. Dopełniamy wszelkich formalności i pomagamy w organizacji na miejscu.