Jak dbać o pamięć seniora? Praktyczny poradnik

Podstawą dobrego samopoczucia osób starszych jest nie tylko sprawność fizyczna, ale również umysłowa. Jak dbać o pamięć seniora, by jak najdłużej cieszył się poczuciem niezależności? Przede wszystkim warto wprowadzić do codziennej rutyny regularne ćwiczenia. Może to być rozwiązywanie krzyżówek, czytanie gazet, a także liczenie w pamięci. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dawka ruchu i zdrowa dieta. Sprawdź, jak poprawić pamięć u starszej osoby w łatwy i przyjemny dla niej sposób.

Jak ćwiczyć pamięć i po co to robić?

Twój podopieczny coraz częściej zapomina, po co przyszedł do pokoju, nie pamięta imion bliskich osób lub nie wie, co robił kilka godzin temu? Jeśli zauważysz tego typu niepokojące zachowania u seniora, najlepiej od razu wprowadź odpowiednie ćwiczenia na pamięć. Jakie są ich zalety? Na czym dokładnie polegają?

Dlaczego warto wprowadzić trening pamięci?

Regularna stymulacja pamięci i ćwiczenia mózgu to najskuteczniejszy sposób, by jak najdłużej utrzymać umysł seniora w dobrej kondycji. Taki trening może odbywać się zarówno w domowym zaciszu, jak i na powietrzu, w towarzystwie innych osób. Za pomocą ćwiczeń na poprawę pamięci jesteś w stanie znacznie ograniczyć problem, a także poprawić samopoczucie podopiecznego. Dzięki nim seniorzy:

 • są aktywni, rozwijają różne umiejętności i czują się młodziej,
 • mają lepszy nastrój, chętniej uczestniczą w życiu towarzyskim i pozytywnie patrzą w przyszłość,
 • są bardziej samodzielni i niezależni.

Jako Opiekunka osób starszych możesz wprowadzić ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla seniorów do codziennego grafiku, mimo że nie zauważyłaś jeszcze żadnych objawów tego problemu. Właściwa profilaktyka pozwala zapobiec wielu dolegliwościom związanym ze starzeniem się ciała oraz mózgu.

Ćwiczenia pamięci dla seniorów – przykłady

Jak ćwiczyć pamięć u dorosłych i osób starszych, tak by aktywność sprawiała im przyjemność? Świetną metodą jest wykorzystanie w tym celu różnego rodzaju gier, np. w skojarzenia, a także układanie puzzli czy rozwiązywanie krzyżówek. Ważne, by trening pamięci dla seniorów obejmował zajęcia, które sprawiają im przyjemność – dzięki temu chętnie pozostaną aktywni.

Warto również stymulować umysł osoby starszej poprzez styczność z kulturą. Czytanie książek, wyjście do teatru czy wizyta w pobliskim muzeum to doskonały sposób na poprawę pamięci i koncentracji. Równie skuteczne są spotkania towarzyskie. Szczególnie dobrym pomysłem jest zapisanie podopiecznego na uniwersytet trzeciego wieku lub grupowe zajęcia sportowe, np. fitness w wodzie. Towarzystwo innych osób i rozmowy to doskonała gimnastyka umysłu dla seniorów, która dodatkowo sprawi im radość.

Jako Opiekunka osoby starszej możesz też wprowadzić do codziennej rutyny kilka prostych ćwiczeń, takich jak:

 • liczenie w pamięci,
 • zapamiętywanie numerów telefonu lub listy zakupów,
 • powtarzanie krótkich fragmentów tekstu.

Jak zachęcić do tego seniora? Najważniejsze jest Twoje pozytywne podejście i zaangażowanie. Przedstaw ćwiczenia w ciekawy sposób i nie pozostawiaj podopiecznego samemu sobie – inaczej nie będzie miał motywacji. Wyjaśnij mu też, co jest dobre na poprawę pamięci i koncentracji tak, by na pewno zrozumiał cel treningu.

Zdrowa dieta i ruch – skuteczny środek na pamięć i koncentrację dla seniorów

Dobrze zbilansowana dieta i systematyczna aktywność fizyczna mają pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia niezależnie od wieku. Co jeść na poprawę pamięci? Warto zadbać, by w codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w:

 • miedź,
 • cynk,
 • żelazo,
 • witaminę C oraz D,
 • witaminy z grupy B.

Warto więc podawać seniorom posiłki zawierające pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, owoce (również cytrusowe), warzywa, a także mięso wołowe i wieprzowe, ryby oraz jaja. Należy jednak pamiętać, że dieta osób starszych nie może być zbyt tłusta ani wysokokaloryczna. Musi też być dostosowana do ich stanu zdrowia i ewentualnych zaleceń lekarza.

Ćwiczenia mózgu dla seniorów powinny iść w parze z regularnym ruchem. Spacery na świeżym powietrzu, zajęcia grupowe dla osób starszych czy nawet zwykłe prace ogrodowe sprawią, że podopieczny będzie czuł się sprawny. Aktywność fizyczna da seniorowi więcej siły oraz chęci na stawianie sobie kolejnych wyzwań – np. samodzielne przygotowani listy zakupów i wyjście do sklepu, co jest świetną stymulacją mózgu.

Jak dbać o pamięć seniora? Podsumowanie

Regularny trening mózgu, dieta bogata w witaminy i minerały oraz ruch to najlepsza metoda, by poprawić pamięć u starszej osoby. Często jednak seniorzy nie potrafią lub nie chcą zmieniać swoich nawyków, przez co pogarszają swój stan zdrowia i jakość życia. Stają się też mniej samodzielni. Aby pokazać im, jak ćwiczyć mózg i pamięć oraz zachęcić ich do większej aktywności, niezbędna może się okazać pomoc ze strony Opiekunki.

Jeśli chcesz zająć się opieką w Niemczech zawodowo, skorzystaj z usług MEDIPE. Zapewniamy pełne wsparcie w organizacji wyjazdu. Na naszej stronie znajdziesz liczne oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech. Zapraszamy!

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!