Niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak wynika ze zmian w organizmie związanych z wiekiem. Mniejsza wydolność układu krążenia powoduje, że serce nie pompuje już krwi z taką samą siłą. Niskie ciśnienie zawsze jest jednak problemem, który należy skonsultować z lekarzem. Warto również wiedzieć, jak podnieść ciśnienie starszej osobie na własną rękę. Dlaczego niskie ciśnienie u seniora jest stanem, z którym należy się zaniepokoić? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą Cię nurtować.
Niskie ciśnienie nigdy nie jest powodem do zadowolenia, jednak u osób starszych powinno poważnie zaniepokoić. Oznacza to, że dopływ krwi i tlenu oraz składników odżywczych do narządów jest ograniczony. Serce, mózg, nerki, nie mogą zatem pracować wydolnie. U seniorów skutki niskiego ciśnienia, czyli hipotonii, są szczególnie poważne. Spadek ciśnienia może być przyczyną zawrotów głowy i prowadzić do upadków. To z kolei duże ryzyko złamań dla seniora, a także długiej i bolesnej rekonwalescencji. Niedokrwienie może też powodować dezorientację, bóle głowy i kołatanie serca. Wszystkie te objawy zwiększają ryzyko upadków i prowadzą do niebezpiecznych omdleń. U osoby starszej, która boryka się również z innymi schorzeniami, hipotonia może zatem powodować znaczne pogorszenie się jakości życia.
Ciśnienie krwi na poziomie 80/50 u osoby starszej jest zdecydowanie za niskie. Może prowadzić do osłabienia, zawrotów głowy, a nawet omdleń. Optymalne ciśnienie dla seniorów wynosi około 120/80 mmHg, choć u wielu osób w starszym wieku dopuszczalne jest nieco wyższe, na przykład 140/90 mmHg, o ile nie wywołuje to problemów zdrowotnych. Z kolei ciśnienie poniżej 90/60 mmHg to już hipotensja. Jeśli takie ciśnienie pojawia się regularnie, z pewnością warto skonsultować je z lekarzem. Zwłaszcza gdy Ty i Twój podopieczny obserwujecie również niepokojące objawy niskiego ciśnienia. Jakie?
Rozpoznanie niskiego ciśnienia u starszej osoby może być kluczowe, by zareagować na czas i zgłosić się po pomoc do specjalisty. Jakie objawy mogą pomóc Ci w wykryciu problemu?
Zawsze warto też zwracać uwagę na nietypowe zachowania, które mogą wynikać z niedokrwienia mózgu, szczególnie u osób z demencją.
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby? Przede wszystkim konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, bo niskie ciśnienie, tak samo jak nadciśnienie tętnicze u osób starszych, jest niebezpieczne. Można podnieść je domowymi sposobami, które – przy regularnym stosowaniu – z czasem zaczną działać. Co robić?
Niskie ciśnienie jest niebezpieczne, zwłaszcza jeśli regularnie się powtarza i daje niepokojące objawy. Nie zapomnij o konsultacji z lekarzem, bo może konieczne będzie wsparcie farmakologiczne czy zrobienie dodatkowych badań.
Jeśli ciśnienie spadło nagle, połóż osobę na plecach i unieś jej nogi na poduszkę – pozwoli to łatwiej doprowadzić krew do mózgu. Unikaj jednak gwałtownego podnoszenia – ruchy powinny być spokojne i stopniowe, by nie nasilić zawrotów głowy. W dłuższej perspektywie kluczowa jest regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak spacery, które poprawiają krążenie. Jeśli epizody niskiego ciśnienia są częste, warto skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć ich przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Pamiętaj też, że tego typu informacje zyskasz, wybierając się na kursy dla opiekunek osób starszych. Ciągle poszerzaj zakres swojej wiedzy, by żadna sytuacja Cię nie zaskoczyła.
Troska o odpowiednie ciśnienie u seniora to ważny element codziennej opieki. Dzięki obserwacji, spokojnym działaniom i wsparciu, możesz pomóc podopiecznemu poczuć się lepiej i zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym. Sprawdź oferty pracy jako opiekunka w Niemczech i zmień życie swoje i seniora na lepsze.
Formularz kontaktowy