Jak przygotować się do wymiany ze zmienniczką?

Praca Opiekunki w Niemczech na zastępstwo – jak przygotować się do wymiany ze zmienniczką?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wiąże się z wyjazdem za granicę na dłuższy okres, do około 3 miesięcy. Po tym czasie miejsce Opiekunki zajmuje inna osoba, tak aby Senior miał zapewnioną stałą opiekę. Jak się przygotować do takiej wymiany?

Jak przygotować się do wymiany ze zmienniczką?
Praca Opiekunki w Niemczech na zastępstwo jest bardzo wygodna, jeśli miejsce zlecenia odpowiada Opiekunce i chce po przerwie na nie wrócić. Często jednym Seniorem zajmują się te same osoby, które regularnie się wymieniają.
W dniu wyjazdu ze zlecenia Opiekunka zawsze spotyka się ze swoją zmienniczką i przekazuje jej najważniejsze informacje. Jednak zanim przyjedzie, należy wypełnić codzienne obowiązki i przygotować do tego Seniora – poinformować go o wyjeździe. Agencja oczywiście przekazuje taką wiadomość rodzinie osoby starszej i data zmiany jest im znana, ale Podopieczni z demencją i problemami z pamięcią mogą o tym zapomnieć. Dlatego tak ważne jest, żeby taka wymiana nikogo nie zdziwiła.

Po pierwsze: harmonogram dnia Podopiecznego
Po przyjeździe nowej Opiekunki, dobrze jest przekazać jej jak wygląda typowy dzień na zleceniu. Informujemy m.in. o tym, jaki jest harmonogram dnia Podopiecznego, czy Senior jest przyzwyczajony do wykonywania danych czynności o określonej porze, czy może na zleceniu każdy dzień wygląda inaczej.

Po drugie: dieta
Warto określić też jak wygląda dieta i upodobania żywieniowe Seniora, żeby zmienniczce łatwiej było przygotowywać posiłki. Niesie to też korzyści dla Podopiecznego, który często może mieć problemy z samodzielnym przekazaniem wszystkich informacji nowej Opiekunce.

Po trzecie: przyzwyczajenia
Jeśli Senior ma swoje przyzwyczajenia czy ulubione zajęcia, warto jest o nich opowiedzieć zmienniczce. Należy też przekazać, jak wygląda kwestia robienia zakupów, sprzątania (czy jest ktoś do pomocy i jak często przychodzi) oraz kontaktów z rodziną Podopiecznego. Często Seniorzy korzystają z usług fizjoterapeuty i różnych specjalistów, odwiedza ich też zewnętrzna pomoc medyczna. Jeśli są to zawsze te same dni i godziny, warto poinformować o tym zmienniczkę.

Praca jako Opiekunka w Niemczech na zastępstwo ma ten plus, że wymiana ze zmienniczką odbywa się zawsze w dniu wyjazdu. Z osobą, która przyjeżdża na zlecenie, można porozmawiać i przekazać informacje pomocne w pracy. W drugą stronę też takie spotkanie niesie wiele korzyści – zmienniczka może zapytać o codzienność na danym zleceniu, zobaczyć gdzie są sprzęty, których będzie używać i poznać szczegóły opieki nad Podopiecznym „z pierwszej ręki”. Jest to też komfortowa sytuacja dla Seniora – dzięki temu unika on wiele stresu związanego z pojawieniem się nowej osoby, która nie wie jak wygląda jego codzienność.