Jak zostać Opiekunką osób starszych – praktyczny poradnik

Osoby planujące wyjazd do pracy w Niemczech, często zastanawiają się, jak zostać Opiekunką osoby starszej. Jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które daje wiele satysfakcji. Cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na wysokie zarobki. Opieka nad seniorami pozwala zdobyć nowe umiejętności, doświadczenie, a także posmakować życia za granicą i przy okazji podszlifować język. Jednak nie jest to zawód dla każdego. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak znaleźć pracę przy pomocy starszej osobie.

Opieka nad seniorem – na czym polega?

Praca z osobami starszymi polega przede wszystkim na towarzyszeniu seniorowi w codziennych czynnościach. Zakres opieki zależy od stanu Podopiecznego. Jeśli nie cierpi na poważne dolegliwości, porusza się samodzielnie i nie ma problemów z komunikacją, opieka będzie opierać się przede wszystkim na zapewnianiu towarzystwa, organizacji czasu wolnego i wykonywaniu codziennych obowiązków (na przykład sprzątaniu, robieniu zakupów czy gotowaniu). Musisz być jednak wyczulony/a na pierwsze objawy chorób wieku starczego, a w razie problemów wiedzieć, jak odpowiednio zareagować.

Jeśli Podopieczny jest przewlekle chory, będzie wymagał o wiele większej opieki. Być może będziesz musiał(a) pomóc mu w czynnościach fizjologicznych, dbaniu o higienę osobistą czy zmienianiu pieluchomajtek. 

Kto może zostać Opiekunką osoby starszej?

Opiekunką seniora może zostać osoba empatyczna, cierpliwa i odporna na stres. Choć praca daje ogromną satysfakcję, często trzeba dawać wsparcie seniorowi, który coraz bardziej słabnie i zaczyna mieć problemy z wykonywaniem podstawowych czynności. Jest to obciążające zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego Opiekunki. Nad osobą starszą czasem trzeba się pochylać, przenosić ją, asekurować czy pomagać w siadaniu i wstawaniu. Nie jest to więc praca dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z kręgosłupem.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga też znajomości języka – przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jest to niezbędne, by nawiązać więź z seniorem i zrozumieć go, gdy będzie prosił o pomoc. Niemiecki przyda Ci się również w kontaktach z rodziną Podopiecznego. Przydatne będzie również prawo jazdy.

Na stanowisko Opiekunki i Opiekuna osoby starszej chętnie przyjmowani są fizjoterapeuci, pielęgniarki i psycholodzy. Jednak tak naprawdę nie potrzebujesz wykształcenia, by znaleźć pracę w tym zawodzie. Dużo ważniejsze są predyspozycje, kwalifikacje i doświadczenie. Jak je zyskać? Jeśli w przeszłości opiekowałaś/eś się seniorem z Twojej rodziny lub byłeś/aś pracownikiem sanatorium, wystarczy kurs Opiekunki osób starszych. Jeśli nie masz takiego doświadczenia, nic straconego! Zapisz się na wolontariat w domu opieki.

Co jeszcze zrobić, żeby zostać Opiekunką osoby starszych? Kurs pierwszej pomocy jest bez wątpienia bardzo ważny. Nie tylko przygotuje Cię na nieprzewidziane sytuacje, ale także będziesz czuć się pewniej w czasie wykonywania swoich obowiązków.

Jak znaleźć pracę przy opiece nad osobami starszymi?

Niektóre osoby, wyjeżdżające do Niemiec, szukają pracy na własną rękę. Niestety w ten sposób łatwo trafić na oszustów. Pracodawcy często wykorzystują to, że Polacy nie znają niemieckich realiów i oferują bardzo niskie stawki. Żeby tego uniknąć, zgłoś się do MEDIPE. Oferujemy legalne zatrudnienie, dostęp do najlepszych ofert oraz wsparcie w sytuacjach problematycznych.

Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy i umówisz się na rozmowę kwalifikacyjną. Później możesz sam(a) wybrać ofertę, która Cię interesuje, filtrując je ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia Podopiecznego.

Jak przygotować się na wyjazd?

Zanim wyjedziesz do pracy w Niemczech, zapoznaj się dobrze z ogłoszeniem. Jeśli senior zmaga się z jakąś dolegliwością, poczytaj o niej, by móc zapewnić jak najlepsze wsparcie. Polecamy również zrobić kurs opieki nad osobami starszymi.

Praca dla Opiekunek w Niemczech wiąże się z przeprowadzką na jakiś czas do obcego miasta. Warto więc jeszcze przed przyjazdem sprawdzić, jak wygląda transport, dostęp do służby zdrowia i rozrywek. Jeśli nigdy nie byłeś/aś w Niemczech, poczytaj o różnicach kulturowych.

Podsumowanie

Praca Opiekunki w Niemczech to odpowiedzialny zawód dla osób empatycznych, cierpliwych i zaangażowanych. Oprócz odporności na stres należy mieć też dobre zdrowie, które pozwala na pomaganie w codziennych czynnościach. Ważna jest także przynajmniej podstawowa znajomość języka oraz doświadczenie, Mile wymagane jest też prawo jazdy.

Żeby mieć pewność, że jesteś dobrze przytowany/a na wyjazd, zapisz się na kurs dla Opiekunek w MEDIPE!

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!