JEZIORO BODEŃSKIE

Jezioro Bodeńskie, w Polsce znane także dzięki powieści autorstwa Stanisława Dygata, to jeden z najpiękniejszych akwenów w Europie. Bodensee, znane również jako Jezioro Konstancja jest rozlewiskiem Renu na granicy trzech niemieckojęzycznych państw: Szwajcarii, Austrii i Niemiec. Jest największym niemieckim jeziorem, długim na 65 kilometrów (14 kilometrów liczy w najszerszym miejscu) i na 260 metrów głębokim. Jezioro Bodeńskie, trzecie pod względem wielkości jezioro w Europie środkowej (zaraz po Balatonie na Węgrzech i Jeziorze Genewskim) jest jednocześnie rezerwuarem wody pitnej dla około 4,5 mln ludzi. Akwen położony w samym sercu Apl łączy Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Niewielkie odległości sprawiają, że przebywając nad Jeziorem Bodeńskiem trzy niemieckojęzyczne kraje mamy na wyciągnięcie ręki.

Jezioro Bodeńskie – najpiękniejsze jezioro Europy

Jedno z najpiękniejszych jezior Europy swoja nazwę zawdzięcza najstarszej miejscowości położonej nad nim, a mianowicie wsi Bodman. Pod tą nazwą funkcjonuje też wschodnia część jeziora. W niektórych językach europejskich Jezioro Bodeńskie nazywa się Jeziorem Konstanckim. Określenie to pochodzi od leżącego nad nim, największego i najczęściej w okolicy odwiedzanego miasta – Konstancji. W XV wieku w mieście tym odbywał się także sobór, który kończył wielką schizmę zachodnią i na którym spalono Jana Husa i wybrano papieża. Od tamtego czasu – głównie katolicy – nazywali to miejsce także „Jeziorem Konstancja”. W Bawarii nie znajdziemy drugiego takiego miejsca do wypoczynku jak Jezioro Bodeńskie. Urokliwe wioski zanurzone w zatokach, błękit wody oraz malownicze szczyty Apl sprawiają, że największą atrakcją doliny Renu pozostaje natura. Sieć szlaków rowerowych i pieszych, ze słynną trasą serową na czele, ruiny starych zamków z pięknymi widokami na rozległe jezioro i dolinę Renu, kolejki linowe i specjalne rejsy widokowe sprawiają, że wyprawa nad Jezioro Bodeńskie pozostaje niezastąpionym przeżyciem.

Mainau i Reichenau to dwie najbardziej popularne wyspy na Jeziorze Bodeńskim. Położona niedaleko Konstancji wyspa Mainau zwana jest także „wyspą kwiatów”. Jej egzotyczna sceneria rok rocznie przyciąga tłumy turystów, którzy nie mogą nacieszyć oczu widokiem kwiatowych dywanów zdobią prawie całą powierzchnię wyspy – latem samych kwiatów jest na niej pond 350 tys. Na Reichenau z kolei, wyspie położonej nieco na uboczu, zwiedzać możemy średniowieczne klasztory benedyktynów, a w nich zachowane rękopisy. Pracując jako Opiekunka osób starszych w Niemczech masz okazję zwiedzić tam najciekawsze miejsca.

Jezioro Bodeńskie, zwane także szwabskim morzem, to najpiękniejsze jezioro Europy. Cudowny klimat (łagodny i słoneczny, jak nigdzie indziej w Niemczech) oraz zjawiskowe otoczenie Alp stwarzają praktycznie nieograniczone możliwości rekreacji.