Komunikacja z osobami starszymi – bezpłatne szkolenie

Komunikacja z osobami starszymi jest niezwykle istotna. Należy odpowiednio dobierać słowa, tak aby senior nie czuł się urażony, pomijany i był doceniony, ale równocześnie rozumiał o co prosi go Opiekunka lub Opiekun.

Seniorzy, zwłaszcza gdy są schorowani wymagają szczególnej opieki i sposobu komunikacji. Często, gdy Opiekunka lub Opiekun nie mieli do tej pory styczności z chorobami takimi jak demencja czy Alzheimer nie wiedzą jak postępować z osobą starszą, jak do niej mówić, w jaki sposób pomóc sobie mimiką czy sposobem kontaktu niewerbalnego, aby podopieczny zrozumiał komunikat i nie czuł się rozdrażniony, niepewny, czy zagrożony. Bardzo ważne, aby umieć się z taką osobą odpowiednio porozumiewać.

Przy chorobie Alzheimera należy szczególnie zwracać uwagę na komunikację z seniorem. Schorzenie to nie bez przyczyny jest nazywane chorobą zapominania, we wczesnym stadium występują objawy takie jak: trudności ze znalezieniem właściwych słów, zapominanie imion (nawet najbliższych osób), także dat, obniżenie nastroju, utrata poczucia czasu. W zaawansowanym stadium chorzy mają problemy z wykonywaniem codziennych czynności, nie są w stanie przyswajać nowych informacji.

Opieka nad osobą starszą, cierpiącą na chorobę Alzheimera wymaga cierpliwości i zrozumienia. Osoba chora czuje się najlepiej, kiedy ma poczucie bezpieczeństwa i tego, że ktoś się o nią troszczy. Alzheimer jest to przykra choroba, chorzy potrafią być zagubieni, otępiali, nie poznają najbliższych.

Należy pamiętać o tym, że Alzheimer wiąże się z otępieniem i zahamowaniem zdolności pamięciowych. Chorzy zapominają o wielu kwestiach, a fakty z przeszłości pamiętają wybiórczo. Sposób ich myślenia często pozbawiony jest logiki i dla innych niezrozumiały. Wyjaśnianie i udowadnianie winy jest często bezskuteczne, a seniorzy nie zdają sobie sprawy z błędów, które popełniają. Ważna jest próba zrozumienia oraz wsparcie okazywane ze strony osoby opiekującej się chorym. Wymaga to empatii oraz dużych pokładów cierpliwości, co bywa najtrudniejsze we współpracy z chorującym na Alzheimera.

Inną z chorób dotykających osoby starsze, która wymaga szczególnego sposobu komunikacji jest demencja, czyli inaczej otępienie.  W wyniku postępowania choroby, starszy człowiek zaczyna mieć problemy z wykonaniem najprostszych czynności, takich jak przygotowanie posiłków i ich spożywanie, załatwianie potrzeb fizjologicznych. Nie potrafi skutecznie komunikować się i nawiązywać kontaktów, przez co wymaga niemal całodobowej opieki. Człowiek cierpiący na demencję staje się uciążliwy i nieprzyjemny. Często występują w jego zachowaniu paranoje, objawiające się posądzaniem innych o zabieranie przedmiotów, pieniędzy oraz brak opieki. Jest to wyjątkowo trudna sytuacja, dlatego Opiekun lub Opiekunka  musi być bardzo cierpliwa i tolerancyjna.

Mimo, że człowiek chory na demencję sprawia wrażenie, że nie rozumie co się wokół niego dzieje, w rzeczywistości jest inaczej. Jest w pełni świadomy, dlatego należy traktować go z szacunkiem i zrozumieniem. Ważne jest przygotowanie mieszkania, tak by osoba z otępieniem czuła się swobodnie i bezpiecznie. Prostą, ale bardzo przydatną i sprawdzającą się praktyką, jest naklejanie kolorowych karteczek z nazwami przedmiotów. Warto także w widocznym miejscu umieścić dużą planszę z numerami najważniejszych telefonów – do rodziny, opiekunki, lekarza.

Aby walka z demencją była skuteczna, należy choremu okazywać bardzo dużo wsparcia. Poczucie bezpieczeństwa i życzliwość są najważniejsze. Jeżeli osoba chora będzie wiedziała, że w każdej sytuacji może liczyć na pomoc, jej samopoczucie znacząco się poprawi. A to z pewnością zwiększy komfort jej życia. Chory często zapomina o wielu rzeczach i robi coś czego nie powinien. Nie wolno jednak opiekunowi na niego krzyczeć – nic to nie da, a wręcz przeciwnie wzmocni frustrację. Należy spokojnie wytłumaczyć co zrobił źle. Pamiętajmy też o pochwałach i miłych gestach takich jak dobre słowo, pogłaskanie ręki, poklepanie po ramieniu. Mówmy do niego powoli i prostymi zdaniami, tak by był w stanie przetworzyć wszystkie informacje. Opowiadajmy o tym co się dzieje, jaka jest pogoda, wysłuchajmy też tego co on nam chce opowiedzieć, nawet jeśli już to słyszeliśmy dziesiątki razy. Zdarza się, że senior cierpiący na demencję jest agresywny. W takiej sytuacji nie powinniśmy kontynuować dyskusji, tylko zmienić temat na zupełnie inny i wywołać jakieś pozytywne skojarzenia.

Komunikacja z podopiecznym nie jest łatwa, dlatego przed wyjazdem do pracy w roli Opiekuna warto skorzystać z profesjonalnej porady doświadczonej osoby, która pokaże jak rozmawiać ze starszymi, schorowanymi pacjentami.

Firma Medipe organizuje BEZPŁATNE jednodniowe kursy „KOMUNIKACJA Z PODOPIECZNYM I JEGO RODZINĄ” we Wrocławiu oraz Katowicach 16 maja, a w Opolu 18 maja. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej Zadzwoń i zapisz się: 71 750 78 42 lub wyślij maila na adres [email protected]

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: medipe.pl/dla-opiekunki/kursy-i-szkolenia/