Kuchnia po bawarsku

Na blogu pisaliśmy już o Bawarii – jej urokach i zabytkach. Teraz czas na uzupełnienie informacji. Zajrzymy do kuchni i zobaczymy, co jedzą Bawarczycy i przyjrzymy się tradycyjnym regionalnym potrawom.

Tradycyjne Weisswurst, źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Weisswurst

Pisząc o bawarskiej kuchni, należy zacząć od Weisswurst, czyli tradycyjnej białej kiełbasy przyrządzanej według starych bawarskich receptur. Podawana na gorąco ze słodką musztardą i preclem jest obowiązkowym zestawem dla każdego, kto odwiedza największy niemiecki land. Do przekąski należy dodać piwo, które również związane jest z Bawarią. Nie tylko ze względu na to, że jest tutaj produkowane (dotyczy to piw, takich jak: Augustiner, Spaten, Löwenbräu, Franziskaner), ale także w związku z pewnym faktem historycznym. Kiedy w XVI wieku książę Wilhelm IV wydał dekret o czystości piwa, w Bawarii rozpoczęto produkcję piwa jęczmiennego i chmielowego. Zgodnie z nowym prawem piwo można było ważyć jedynie z wody, słodu, drożdży i chmielu.

Należy zaznaczyć, że podstawowym składnikiem większości bawarskich dań jest różnego typu mięso – wieprzowina, baranina oraz drób. Jedną z najbardziej charakterystycznych potraw jest pieczeń wieprzowa ze skórką (Krustenbraten). Kolejnymi, popularnymi daniami mięsnymi są golonka po bawarsku (Hexe) oraz rolada z boczku (Spießbraten). Jednak nie tylko mięso jest istotne. Wszystkie dania podawane są z przepysznym knedlem (Semmelknödel) oraz sosem do pieczeni i kapustą po bawarsku (Bayerisches Kraut).

Bawaria to nie tylko mięsa, ale także wyśmienite wyroby mleczarskie: sery z koziego, owczego oraz krowiego mleka. Smakosze serów koniecznie muszą spróbować pastę serową o nazwie Obatzda. Kolejnym przysmakiem jest pasztet wątrobiany (Leberkase). Ciekawostką jest sposób jego przyrządzania – piecze się go w formach do wypieku chleba. Pasztet podawany jest zazwyczaj z sałatką ziemniaczaną. W pracy opiekunki osób starszych w Niemczech można przy okazji zaznajomić się ze zwyczajami żywieniowymi panującymi u naszych sąsiadów.

Znacie jakieś ciekawe bawarskie potrawy? Zapraszamy do pozostawienia przepisów w komentarzach.

 

Podczas pisania tekstu pomocne były następujące strony: http://www.kuchnianiemiecka.pl/kuchnia-bawarska/, http://www.restauracjaniemiecka.pl/kuchnia-bawarska/http://serwis-restauratorski.gastrona.pl/art/article_6755.php.