Kupujemy auto w Niemczech

Kilka miesięcy temu poruszaliśmy temat niemieckiego prawa jazdy oraz przepisów ruchu drogowego. W dzisiejszym artykule dowiemy się jak kupić auto u naszych zachodnich sąsiadów.

Przed zakupem pojazdu warto zastanowić się ile pieniędzy maksymalnie możemy przeznaczyć na ten cel i jaki model interesuje nas najbardziej. Po każdej próbnej jeździe powinniśmy robić notatki i zapisywać zalety oraz wady auta. To ważne, gdyż przy którymś oglądanym samochodzie z kolei, zapominamy o szczegółach tych poprzednich. Jeżeli zauważymy usterki, warto je wykorzystać przy negocjacji ceny.

Pytaj, pytaj, pytaj…

Sprzedającego należy wypytać bardzo dokładnie o historię auta. Trzeba ustalić czy samochód był bezwypadkowy, czy miał jakieś usterki mechaniczne, na kiedy zaplanowany jest przegląd techniczny, poprosić o książkę serwisową i zobaczyć co było naprawiane. Warto też dokładnie przyjrzeć się autu, sprawdzić czy istnieją różnice koloru na poszczególnych elementach, czy między drzwiami nie ma różnej grubości szczelin, czy felgi nie są powyginane, zapytać o oponę zapasową.

Nie wszystko złoto, co się świeci…

Ważną rzeczą jest też chłodny osąd. Pamiętajmy, że zbyt wyperfumowane wnętrze czy umyty silnik, nie świadczą dobrze ani o sprzedającym, ani o stanie auta. Przy starszych samochodach warto zwrócić uwagę na zużycie tapicerki i kierownicy, które powinny nosić ślady użytkowania, jednak nie powinny być brudne ani poprute. Jednym z najistotniejszych kryteriów przy wyborze, jest stan licznika i faktyczna liczba przejechanych kilometrów. Dzięki tej informacji jesteśmy w stanie ocenić, na jak długo samochód nam posłuży.

Podczas oględzin trzeba zwrócić uwagę na łatwość uruchamiania silnika, czy nie ma podwyższonych obrotów i nie szarpie oraz czy pod maską nie ma śladów wycieku płynów. Sprawdźmy też poziom oleju, gdyż zbyt wysoki lub zbyt niski, może świadczyć o poważnej i kosztownej usterce. Biegi powinno się zmieniać płynnie i lekko. Jeżeli samochód kupujemy od pierwszego właściciela, mamy większą pewność jego bezawaryjności, natomiast częste ich zmiany, nie wróżą nic dobrego.

Jeżeli już zdecydujemy się na któryś z oglądanych samochodów, warto udać się do autoryzowanego serwisu, by tam pracownicy dokładnie zbadali jego stan techniczny. Koszt takiej diagnostyki, to około 50 – 100 Euro. Podczas finalizacji transakcji, sporządźmy umowę kupna-sprzedaży. Nowy właściciel auta powinien otrzymać dwa komplety kluczyków, książkę serwisową i pełną dokumentację samochodu, zawierającą Fahrzeugbrief lub Zulassungsbescheinigung Teil II – kartę pojazdu, Fahrzeugschein lub Zulassungsbescheinigung Teil I – dowód rejestracyjny, Abmeldebescheinigung – zaświadczenie o wymeldowaniu pojazdu.

Rejestracja i podróż do urzędu

Gdy jesteśmy już nowymi właścicielami, musimy ubezpieczyć i zarejestrować samochód. Jeżeli planujemy wrócić nim do kraju, powinniśmy z kompletem dokumentów udać się do niemieckiego wydziału komunikacji – Strassenverkehrsamt i wykupić eksportowe tablice rejestracyjne. Są dwa rodzaje tablic – z żółtym lub czerwonym paskiem. Te z żółtym dają nam pięć dni na powrót do kraju, natomiast z czerwonym pozwalają na dłuższy pobyt w Niemczech. Jednak, żeby je otrzymać auto musi mieć ważne badania techniczne. Na koniec należy kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC na czas podróży do Polski.

Wszystkim kupującym, życzymy powodzenia!