Mainau – wyspa kwiatów

Odwiedzając naszych zachodnich sąsiadów w rejonie Badenii-Wirtembergii warto wybrać się na wycieczkę do granic kraju. Mainau jest atrakcją turystyczną zlokalizowaną u podnóży Alp.

To jedna z trzech wysp położonych na Jeziorze Bodeńskim, które znajduje się na styku granic: niemieckiej, austriackiej i szwajcarskiej. Wyspa Mainau swoją popularność zdobyła, dzięki znajdujących się tam pięknych ogrodów – stąd popularnie nazywana jest Wyspą Kwiatów.

Panujący tam ciepły i wilgotny mikroklimat umożliwia uprawę egzotycznych roślin. Miejsce to można odwiedzać o każdej porze roku, ale najlepiej podziwiać uroki tamtejszego unikalnego ogrodu botanicznego oczywiście w porze wiosenno-letniej. Dlatego jeśli jesteśmy w tej okolicy na zleceniu jako Opiekunka osoby starszej, warto w wolnym czasie odwiedzić ogrody. A może nawet uda się je odwiedzić razem z Podopiecznym?

Infrastruktura wyspy i jej zagospodarowanie pozwalają na odbycie różnych wycieczek tematycznych w jej obrębie. Nie brakuje tu ławeczek i kawiarenek. Na szlakach są umieszczone czytelne dane o gatunkach roślin. Przy drodze ustawione są figury Krzyżaków albo innych rycerzy, a przy nich informacje o przeszłości wyspy w języku niemieckim, angielskim i francuskim.

Na wyspie jest przystań, do której dopływają statki pasażerskie z sąsiednich miejscowości, a najwięcej jest ich z pobliskiej Konstancji (Konstanz). Przewodnicy oprowadzają grupy opowiadając o historii, botanice i innych ciekawych faktach na temat Mainau. Można również wziąć udział prezentacji kwiatów, zmieniających się wraz z porami roku, delektować się pięknem ogrodów i szklarni, podziwiać majestatyczne zadrzewienie, a także usłyszeć o ich tajemnicach i opowieściach.

Uwagę gości przyciągają najbardziej kwietne rzeźby. Najsłynniejszym takim dziełem jest paw z szeroko rozłożonym ogonem utworzonym z setek bratków i tulipanów. Warto też zwrócić uwagę na wielkie sekwoje, bambusy i mamutowce, które są niezwykle cenne ze względu na rzadkość występowania i trud utrzymania.

Kolejną ofertą jest wybranie się w podróż po fascynującej przeszłości Mainau. W czasie oprowadzania po barokowym pałacu Mainau i kościele św. Mariana, dostrzeżemy historyczne tło niektórych tamtejszych skarbów botanicznych. Dowiemy się też wielu niezwykłych rzeczy o Zakonie Krzyżackim, okresie Wielkiego Księcia Fryderyka I z Baden, aż po rodzinę hrabiego Bernadotte. Do połowy XIX wieku wyspa była bowiem własnością zakonu krzyżackiego. Dla zapalonych działkowiczów i zwolenników grzebania w ziemi ciekawostką jest wycieczka ogrodnicza po parku, podczas której ekspert ogrodniczy prowadzi przez park i opowiada o aktualnym ogrodnictwie sezonowym i atrakcjach botanicznych. Ta wycieczka skierowana jest zarówno do ekspertów ogrodnictwa, jak i do każdego, kto jest szczególnie zainteresowany roślinami i uprawą ogrodu. Eksperci udzielają porad na temat kwiatów, sposobów pielęgnacji ogrodów, rzadkich krzewów i wielu innych. Istnieje również wersja takiej wycieczki, ale tym razem przez szklarnie.

Ostatnim i zarazem najważniejszym punktem zwiedzania Mainau jest motylarnia. Spacer wśród latających na wyciągniecie ręki motyli, i to takich, które występują w odległych miejscach na Ziemi, to niezwykłe doświadczenie.