Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie to wyjątkowe miejsce artystycznych poszukiwań i rozrywki. Stanowi jeden z największych publicznych festiwali filmowych na świecie, przyciągający każdego roku dziesiątki tysięcy gości z całego świata. Dla przemysłu filmowego i mediów jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w corocznym kalendarzu i niezbędne forum handlowe. Festiwal trwa aż 11 dni i odbywa się w lutym.

To filmowe wydarzenie ma bogatą historię. Zostało stworzone dla berlińskiej publiczności w 1951 r., na początku zimnej wojny, jako „prezentacja wolnego świata”. Ukształtowany przez burzliwy okres powojenny i wyjątkową sytuację podzielonego miasta, Berlinale przekształciło się w miejsce wymiany międzykulturowej i platformę krytycznej eksploracji problemów społecznych. Do dziś jest uważany za najbardziej polityczny spośród wszystkich najważniejszych festiwali filmowych.

Podczas eventu przyznaje się 17 różnych nagród zależnie od kategorii. Nagroda główna jest statuetką przedstawiającą niedźwiedzia – herb miasta. Została zaprojektowana przez berlińską rzeźbiarkę Renée Sintenis. Nagrodę przyznaje jury złożone z międzynarodowych filmowców. Złoty Niedźwiedź jest przyznawany dla najlepszego filmu fabularnego i dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Na festiwalu wręcza się też honorowego Złotego Niedźwiedzia.

Poza nagrodami głównymi przyznawane są także statuetki Srebrnego Niedźwiedzia. Te nagrodę jury przyznaje w kilku kategoriach: dla najlepszej aktorki, aktora, reżysera oraz za najlepszy scenariusz, muzykę i wkład artystyczny.

 

Berlinale przyciąga do Berlina wielkie gwiazdy międzynarodowego kina, jest również miejscem odkrywania nowych talentów. Dzięki licznym inicjatywom branżowym Berlinale jest znaczącym motorem innowacji i ważnym czynnikiem gospodarczym na arenie międzynarodowej, a także dla firm w Niemczech i Berlinie.