Jakie miejsca warto odwiedzić w Stuttgarcie?

Jedziesz do Niemiec w okolice Stuttgartu? Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć podczas dnia wolnego.

  1. Schillerplatz

Zaczynając zwiedzanie, warto mieć w pamięci fakt, że podczas II wojny światowej miasto zostało doszczętnie zniszczone, dlatego nie znajdziemy tutaj typowego dla niemieckich miast starego miasta czy rynku. Ze względu na swoje położenie i architektoniczne smaczki Schillerplatz jest najbardziej zbliżony wizualnie do takich miejsc. Schillerplatz jest placem z pomnikiem Schillera pośrodku. Kompozytor studiował w Stuttgarcie w latach 1773-1780. Przy placu znajduje się między innymi Fruchtkasten – późnogotycki budynek, który obecnie pełni funkcję Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Warto przyjrzeć się też pięknemu XV-wiecznemu kościołowi – Stifskirche. Tuż obok położona też jest piękna, alternatywna uliczka Unter der Mauer, pełna streetart’u i mało znanych butików. Inny świat w centrum miasta!

Jeżeli macie natomiast ochotę na bardziej wielkomiejskie klimaty, idąc w przeciwnym kierunku, znajdziecie się na głównej ulicy zakupowej – Konigstrasse. Boczne uliczki Konigstrasse można nazwać starym miastem Stuttgartu – po wojnie starano się jak najprecyzyjniej odtworzyć.

  1. Schlossplatz – plac zamkowy

Miejsce to pełni funkcję rekreacyjną i reprezentatywną. W centrum znajduje się kolumna Jubileuszowa – Jubilaumssaule. Została tam postawiona na cześć 25-lecia panowania króla Wilhelma I. Najważniejszym budynkiem jest tam Neues Schloss, czyli królewska restauracja w barokowym stylu. Dziś urzędują tam władze landu. Za zamkiem znajdują się piękne ogrody – Schlossgarten. Spacerując tamtędy, możecie podziwiać piękne budynki opery i teatru.

Będąc tam, możecie się też przespacerować do Altes Schloss, w którym znajduje się Landesmuseum Wurttemberg. Jest to najważniejsze muzeum historyczne w regionie!

  1. Muzeum Porsche

Według wielu jest to atrakcja numer 1 w mieście. Piękny, futurystyczny budynek jest domem dla aż 80 samochodów. Otwarto je w 2009 roku i od tego czasu ściąga pod swój dach rzesze fanów motoryzacji i nie tylko.

  1. Muzeum Mercedes

Wycieczka po Stuttgarcie nie może się obyć bez przystanku w Mercedes-Benz Museum. Muzeum powstało w 1986 roku, w ramach 100 rocznicy założenia firmy. Podczas zwiedzania nie tylko poznacie historię marki, ale też odbędziecie historyczną podróż i zobaczycie, jak zmieniał się świat motoryzacji (i nie tylko) przez ostatnie dziesięciolecia. Muzeum obejmuje aż 1500 eksponatów i aż 160 samochodów!

  1. Staatsgalerie

Jest to jedna z najcenniejszych galerii sztuki w Niemczech! Można w niej podziwiać liczne dzieła sztuki europejskiej. Znajdziemy tam prace takich  światowych nazwisk jak Rembrandt, Rubens, Tiepolo, Monet czy Picasso. Muzeum jest ogromne, dlatego wycieczkę warto sobie wcześniej zaplanować.