MUR BERLIŃSKI

Mur Berliński (niemiecki Berliner Mauer) to jeden z najbardziej znanych symboli podziału stolicy Niemiec, jak i całej Europy. 156 kilometrowy system betonowych umocnień, oddzielający Berlin wschodni od zachodniej części miasta, symbolicznie podzielił świat okresu zimnej wojny. „Ż...

Mur Berliński (niemiecki Berliner Mauer) to jeden z najbardziej znanych symboli podziału stolicy Niemiec, jak i całej Europy. 156 kilometrowy system betonowych umocnień, oddzielający Berlin wschodni od zachodniej części miasta, symbolicznie podzielił świat okresu zimnej wojny. „Żelazna kurtyna” podzieliła stolicę Niemiec na część wschodnią – NRD (Niemiecką Republikę Demokratyczną, kontrolowaną przez Rosję) i zachodnią, czyli RFN (Republikę Federalnych Niemiec, pozostającą w strefie wpływów aliantów). W języku propagandy Niemieckiej Republiki Demokratycznej Mur Berliński był „antyfaszystowskim wałem ochronnym”, chroniącym sferę kontrolowaną przez Rosję przed agresją z Zachodu.

Mur Berliński – wczoraj i dziś

Po zakończeniu II wojny światowej Berlin stał się miejscem głównych rozgrywek pomiędzy komunistycznym Wschodem a kapitalistycznym Zachodem. Enerdowskim przywódcom zależało na odizolowaniu części podległej swoim wpływom od zachodniej strony stolicy Niemiec. Plan budowy muru w Berlinie był tajemnicą rządu NRD, na pomysł jego zbudowania wpadł pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Nikita Chruszczow. Mur Berliński – wysoki prawie na 4 metry i długi na 155 kilometrów betonowy wał – naszpikowany drutami kolczastymi, wzdłuż którego wzniesiono 302 wieże wartownicze – z dnia na dzień symbolicznie oddzielił komunizm od kapitalizmu.

Mur Berliński od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku odgrodził Berlin Zachodni od jego wschodniej części. Drut kolczasty, cegły, płyty betonowe i pustaki wystarczyły, by skutecznie odseparować od siebie dwie części niemieckiej stolicy. Dla władz stał się on „murem ochronnym”, ale dla mieszkańców podzielonego miasta (i dla całej reszty świata) pozostał symbolem represji. Podczas prób przekroczenia strzeżonych granic Muru Berlińskiego zmarło ponad 130 osób. To jedynie oficjalna liczba ofiar, trudno oszacować ilu faktycznie śmiałków poniosło śmierć w próbie podjęcia ucieczki na Zachód.

Po 28 lat dzielenia Europy na blok kapitalistyczny i komunistyczny w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989 roku padł Mur Berliński. Władze komunistyczne otworzyły zachodnią granicę Berlina. Jesienią 1989 roku w NRD wraz z upadkiem betonowego muru załamała się jedna z dyktatur bloku wschodniego. Po fali zamieszek, demonstracji i strajków cała Europa spojrzała z nadzieją na nowe jutro.

Choć Mur Berliński upadł już prawie 28 lat temu, to w stolicy Niemiec nadal można napotkać jego ślady. Odrębny charakter i klimat Berlina różni się poszczególnych jego częściach. Mur Berliński, który na blisko 40 lat podzielił mieszkańców niemieckiej stolicy na zawsze pozostanie symbolem zimnej wojny i podziału Europy. Jako opiekunka do osoby starszej w Niemczech masz świetną okazję żeby poznać historyczne miejsca!