MUZEUM PERGAMOŃSKIE

Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum) to Muzeum Archeologiczne znajdujące się w samym sercu stolicy Niemiec, na wyspie leżącej na rzece Sprewie. To jedno z najbardziej znanych muzeów w kraju naszych sąsiadów. Wchodzi w skład unikatowej Wyspy Muzeów w Berlinie (niem. Museumsinsel). Obok Starego Muzeum (niem. Altes Museum), Nowego Muzeum (niem. Neues Museum), Starej Galerii Narodowej (niem. Nationalgalerie) i Muzeum im. Bodego (niem. Bode-Museum) Muzeum Pergamońskie jest jednym z pięciu gmachów, które w 1999 roku wpisane zostały na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, jako bezcenny zespół architektoniczny i kulturalny. Składa się niejako z trzech części – w trzech poszczególnych skrzydłach prezentowane są następujące ekspozycje: Zbiorów Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej oraz Muzeum Sztuki Islamskiej.

Muzeum Pergamońskie – ważny punkt na kulturalnej mapie Berlina

Zbudowane w latach 1910–1930 – przez Ludwiga Hoffmanna według planów Alfreda Messela – Muzeum Pergamońskie sławę zyskało dzięki zbiorom starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Wchodząc w skład, i jednocześnie współtworząc tak zwaną berlińską Wyspę Muzeów, obiekt swoją nazwę zawdzięcza głównemu eksponatowi, czyli Wielkiemu Ołtarzowi Zeusa, nazywanego również Ołtarzem Pergamońskim. Został on zbudowany w latach 180–160 p.n.e. właśnie w miejscowości Pergamon (obecnie Bergamon w Turcji). Powstały w drugim wieku przed naszą erą Ołtarz wzbudzał zachwyt w całym świecie hellenistycznym. Niestety został zniszczony – w Berlinie możemy podziwiać jedynie rekonstrukcję obiektu odkrytego w latach 1878–1880 przez niemiecką ekspedycję archeologiczną. Ołtarz Pergamoński jest największą atrakcją całego Muzeum.

Jednocześnie Muzeum Pergamońskie jest najmłodszym (otwarte w 1930 roku) i największym z pięciu kompleksów wchodzący w skład kulturalnej Wyspy. Zaprojektowane jako budowla trzyskrzydłowa mieści obecnie w swoich działach niejako trzy muzea: Zbiory Sztuki Antycznej (niem. Antikensammlung), które gromadzą świadectwa architektury hellenistycznej i rzymskiej, Muzeum Przedniej Azji (niem. Vorderasiatisches Museum) oraz Muzeum Sztuki Islamskiej (niem. Museum für Islamische Kunst). W zbiorach Muzeum występują głównie eksponaty pochodzące z działalności wykopaliskowej niemieckich archeologów. Muzeum Pergamońskie może pochwalić się imponującym zbiorem, do najsłynniejszych, prócz Ołtarzu Pergamońskiego, należą: Brama targowa z Miletu, Babilońska brama Isztar otwierająca tzw. drogę procesyjną, fasada pałacu Mszatta, Pokój z Aleppo czy Kopuła z Alhambry. Dzięki niespotykanej ilości eksponatów oraz ich niepowtarzalności, Muzeum Pergamońskie zdobyło niesamowita sławę i stale pozostaje jednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Berlina. Zatem praca opiekunki w Niemczech może być tez doskonałą okazją do poznania Niemieckiego dziedzictwa kulturowego.