Niewidomy Podopieczny – sprawdź, o czym warto pamiętać

W pracy Opiekuna osób starszych możemy mieć do czynienia z osobami z różnymi dolegliwościami, chorobami czy niepełnosprawnościami.

Jedną z przypadłości, z jaką możemy się zmierzyć na zleceniu, jest ślepota Podopiecznego. Opieka nad osobą niewidomą wymaga odpowiedniego podejścia i zrozumienia jej potrzeb. Dzięki temu taki Senior będzie w stanie z nami współpracować, a pomoc nie będzie sprawiać większych trudności.

Sprawowanie opieki nad osobą niewidomą

Podstawowe pytanie, jakie może przyjść do głowy to, czy opieka nad niewidomym jest trudniejsza niż nad widzącym Seniorem. Dużo też zależy od tego, czy Senior jest niewidomy od urodzenia, czy utrata wzroku nastąpiła w wyniku wypadku lub choroby. Osoba niewidoma od zawsze będzie mieć lepszą orientację i dobrze wykształcone pozostałe zmysły. Natomiast ta, która nie widzi od pewnego czasu, może mieć jeszcze problemy z wykonywaniem podstawowych czynności. Istotne jest wtedy zapewnienie poczucia bezpieczeństwa Podopiecznemu poprzez dostosowanie warunków mieszkalnych do jego potrzeb i traktowanie go w odpowiedni sposób.

Opieka nad niewidomym Seniorem – na co zwrócić uwagę

Opieka nad osobą niewidomą wymaga od Opiekunki cierpliwości, empatii i wyrozumiałości. Podopieczny, szczególnie ten z niepełnosprawnością, powinien czuć się komfortowo w naszym towarzystwie i mieć do nas zaufanie, gdyż zdrowie psychiczne takiej osoby może być niestabilne. W związku z tym, że niewidomy Senior jest całkowicie zdany na naszą opiekę i podejmowane decyzje, możemy się zastanawiać, czy praca tego typu nie wymaga specjalnych kwalifikacji i przygotowania. Oczywiście warto zainteresować się tym tematem. Człowiek z dysfunkcją wzroku wymaga specjalnego podejścia i to Opiekunka powinna dostosować się do takiej osoby, a nie odwrotnie. Wsparcie, jakie musimy udzielić niewidomemu Podopiecznemu, może przypominać opiekę nad małym dzieckiem, które wymaga nieustannej kontroli i pomocy w wykonywaniu różnych czynności. Choć oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia Seniora. Często jedyne czego taka osoba potrzebuje, to wsparcie w codziennych czynnościach oraz dbanie o dom.

Porozumiewanie się z osobą niewidomą

Jedną z najważniejszych kwestii, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to komunikacja z niewidomym Seniorem. Trzeba dużo rozmawiać z Podopiecznym i opisywać mu co się dzieje, ponieważ to wpłynie na lepszy odbiór rzeczywistości i otoczenia wokół niego. Przy każdej nowej czynności, za którą się zabieramy, należy przedstawić co zamierzamy zrobić i w jaki sposób, z czego będziemy korzystać i jak będą się odbywać dane czynności. Dzięki pobudzonej wyobraźni Senior będzie w stanie z nami współpracować bez większych przeszkód. To także ułatwi mu wykonywanie niektórych czynności samodzielnie.

Poruszanie się z niewidomym Seniorem

Senior z dysfunkcją wzroku niewątpliwie może potrzebować pomocy w poruszaniu się. Spacerując z naszym Podopiecznym, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zwracać dużą uwagę na otoczenie.  Najlepiej będzie, jeśli podczas spaceru Opiekunka będzie znajdować się przed niewidomym, a z kolei on będzie poruszać się trzymając Opiekunkę za ramię. Dzięki temu Podopieczny nie będzie bezpośrednio narażony na przeszkody, co zwiększy nie tylko jego poczucie komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jeśli osoba starsza korzysta z laski dla niewidomych, ograniczamy się wtedy do zwracania większej uwagi na otoczenie i zwykłego dotrzymywania towarzystwa. W przypadku, gdy Senior nie jest mobilny, spacery powinny odbywać się na wózku inwalidzkim.