Opieka nad osobą z demencją – jak opiekować się seniorem z demencją starczą?

Ze względu na postępujący charakter choroby oraz objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, opieka nad osobą z demencją może być dużym wyzwaniem dla Opiekunek. Problemy z pamięcią, orientacją, komunikacją, a w późniejszych etapach również koordynacją ruchową, to tylko część zaburzeń, które dotykają seniorów. Demencja jest chorobą nieuleczalną, jednak dzięki farmakologii i odpowiedniemu wsparciu możliwe jest złagodzenie jej objawów.

W artykule podpowiadamy, czym zająć chorego na demencję oraz jak najlepiej dbać o jego kondycję psychiczną i fizyczną.

Czym jest demencja?

Demencja starcza, nazywana również otępieniem starczym, jest chorobą upośledzającą pracę mózgu i ma charakter przewlekły. W jej przebiegu dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, degeneracyjnych oraz zanikowych, które znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Do najczęstszych objawów demencji należą:

 • problemy z pamięcią,
 • zaburzenia poznawcze,
 • trudności w mówieniu,
 • problemy z orientacją,
 • zaburzenia emocjonalne, np. lęk, agresja, wahania nastroju,
 • kłopoty z koordynacją ruchową.

Objawy demencji starczej mogą mieć różne nasilenie, dlatego chorobę dzieli się na trzy etapy. W pierwszym zmiany w zachowaniu mogą być trudne do zauważenia, jednak z czasem zaburzenia się nasilają i powodują zupełny brak samodzielności. Mimo że nie da się wyleczyć demencji, warto robić wszystko, by łagodzić jej objawy. Odpowiednia opieka nad osobą starszą z demencją może znacznie poprawić jakość życia chorego.

Więcej na temat demencji: Demencja – co to za choroba?

Jak rozmawiać z chorym na demencję?

Komunikacja jest dużym wyzwaniem w przypadku osób starszych, które chorują na demencję. Najważniejsze, o czym muszą pamiętać Opiekunki, to spokój, cierpliwość i wyrozumiałość podczas codziennych kontaktów. Jak rozmawiać z chorym na demencję, by go nie urazić ani dodatkowo nie dezorientować?

Opiekunka powinna mówić do chorego wolniej i wyraźniej niż zwykle, a także unikać trudnych słów czy skomplikowanych zwrotów. Warto utrzymywać kontakt wzrokowy i wykazywać pogodne nastawienie. Dzięki temu senior poczuje się pewniej, a komunikacja będzie dla niego łatwiejsza.

Czym zająć osobę z demencją?

Stały rytm dnia, codzienna dawka aktywności psychicznej i fizycznej oraz odpowiednia regeneracja to najlepszy sposób, by poprawić stan chorego. Warto zachęcać seniorów do rozwijania umiejętności i pielęgnowania pasji. Nawet najprostsze hobby może pozytywnie wpłynąć na świadomość i samopoczucie osoby starszej, a co za tym idzie – spowolnić rozwój choroby. Czym najlepiej zająć chorego na demencję?

Warto dowiedzieć się, czym senior interesował się w przeszłości i co sprawia mu największą przyjemność. Może to być na przykład:

 • pielęgnacja roślin,
 • rozwiązywanie krzyżówek,
 • rysowanie,
 • czytanie książek lub słuchanie audiobooków,
 • gra w szachy,
 • szydełkowanie.

Jeśli stan zdrowia na to pozwala, dobrym pomysłem jest angażowanie osoby starszej w niektóre obowiązki domowe. Segregowanie prania, wycieranie naczyń, przygotowywanie listy zakupów czy porządkowanie rodzinnych albumów to doskonała stymulacja mózgu oraz świetny sposób, by dać choremu satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania.

Oprócz aktywności psychicznej należy dbać również o odpowiednią dawkę ruchu. W zależności od możliwości i stanu zaawansowania choroby warto zachęcać seniora do spacerów na świeżym powietrzu, prac ogrodowych czy uprawiania sportów, takich jak pływanie lub nordic walking.

Opieka nad osobami z demencją starczą

Opieka nad osobą starszą z demencją wymaga kontroli wszystkich aspektów jej życia. Oprócz dbania o aktywności umysłowe i ruch należy pamiętać również o:

 • zdrowych nawykach żywieniowych seniora i regularnym jedzeniu,
 • codziennej higienie,
 • regeneracji i odpowiedniej ilości snu.

Osoby z demencją starczą często nie są w stanie lub nie chcą wykonywać podstawowych czynności, a wsparcie Opiekunki jest przez nich odbierane z niechęcią. Właśnie dlatego należy zawsze pamiętać o spokojnym, empatycznym podejściu oraz odpowiednim planie dnia.

Jak uspokoić osobę z demencją starczą, gdy coraz częściej doświadcza zaburzeń emocjonalnych? Opiekunki powinny tak zarządzać środowiskiem, by senior nigdy nie był przebodźcowany – głośna muzyka czy wizyta kilku gości naraz mogą być zbyt stresujące. W zachowaniu stabilności i spokoju ważna jest także rutyna oraz bezpieczne środowisko, w którym osoba starsza czuje się komfortowo. W przypadku wybuchu emocji należy przede wszystkim zachować spokój, nie kłócić się z seniorem i dać mu czas na ochłonięcie.

Jak opiekować się osobą z demencją starczą? Podsumowanie

Opieka nad osobą z demencją wymaga dużej wyrozumiałości podczas codziennych kontaktów. Choć jest to choroba nieuleczalna, Opiekunki mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia seniora. Warto sprawdzić, czym najłatwiej zająć chorego na demencję, by chętnie pozostawał aktywny umysłowo. Bardzo ważne jest również dbanie o odpowiednią dawkę ruchu, snu i zdrową dietę.

Chcesz pomagać chorym na demencję? Opieka w Niemczech z MEDIPE to pewne warunki zatrudnienia i atrakcyjne wynagrodzenie.

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!