Opieka nad seniorem. Jak wybrać najlepszą agencję opieki?

Agencji opieki, które oferują opiekę nad seniorami jest na polskim rynku coraz więcej. Praca w charakterze Opiekunki lub Opiekuna osób starszych to bardzo szlachetne zadanie, ale także kusząca możliwość zarobku. Co jest ważne przy wyborze pracodawcy? Jak nie dać się oszukać?

 

Agencja Opiekunek – strona internetowa pierwszym źródłem informacji

Jedną z podstawowych czynności przy wyborze agencji zatrudnienia jest dokładne przejrzenie strony internetowej firmy. Powinny się tam znaleźć najważniejsze informacje, począwszy od adresu, telefonu kontaktowego i kontaktu mailowego. Osoby, które mieszkają blisko siedziby danej agencji, mogą tam podejść, porozmawiać z konsultantami, a przede wszystkim zobaczyć, jak firma wygląda „od środka”. Pozwala to nie tylko zweryfikować, czy agencja faktycznie istnieje, ale także zaznajomić się z jej strukturą i pracownikami. Osobisty kontakt jest dla wielu osób bardzo istotny. Konsultanci przeprowadzający rekrutację i organizujący wyjazd powinni być osobami cierpliwymi, wyrozumiałymi, na których można polegać. Wyjazdy zagraniczne są dla większości osób bardzo stresujące, dlatego wsparcie i życzliwe słowo są tak istotne.

Na stronie internetowej agencji Opiekunek osób starszych nie może zabraknąć numeru KRS (wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego). Na jego podstawie można upewnić się, czy firma faktycznie funkcjonuje na polskim rynku. Sposób weryfikacji jest bardzo prosty, na stronie www.krs-online.com.pl wystarczy wpisać nazwę interesującej nas jednostki. Jeżeli faktycznie istnieje, wyszukiwarka znajdzie ją i poda szczegóły dotyczące danego przedsiębiorstwa. Na serwisach firmowych agencji opieki często znajdują się informacje o zasadach współpracy – warto je nie tylko dokładnie przeczytać, ale także w razie pytań zadzwonić i poprosić o doprecyzowanie szczegółów. Strony internetowe to także źródła cennych informacji innego typu – agencje prześcigają się w poradnikach różnego typu, Medipe prowadzi bloga dedykowanego Opiekunom i Opiekunkom osób starszych z poradami i lekcjami języka niemieckiego. Funkcjonalna i przejrzysta strona oraz sposób jej prowadzenia to swoista wizytówka firmy, dlatego wybierając agencję, nie można ominąć tego internetowego narzędzia.

 

Dodatkowym plusem jest przynależność agencji do organizacji zrzeszających pracodawców. Przykładem jest Sekcja Agencji Opieki (SAO), która wspiera i kreuje właściwy rozwój branży opiekuńczej. Przynależność do takiej organizacji świadczy nie tylko o tym, że agencja udziela się na rzecz branży, ale także postępuje etycznie i zgodnie z prawem. Takie informacje powinny znaleźć się na stronie internetowej agencji.

Agencje Opiekunek osób starszych w Niemczech – siła rekomendacji

Wiele osób ufa opiniom znajomych, jest to bardzo cenne źródło informacji, jednak mimo pozytywnej opinii, należy dokładnie przyjrzeć się firmie i umowie, którą proponuje. Wiele Opiekunów i Opiekunek korzysta z for internetowych. Jest to jeden ze sposobów zdobycia wiedzy na temat wybranej agencji. Na wielu forach wydzielone są osobne wątki, gdzie użytkownicy dzielą się swoją wiedzą na temat danej firmy. Zawsze jednak należy wybierać najbardziej merytoryczne odpowiedzi. Jest wiele wypowiedzi agresywnych i absurdalnych, stąd potrzeba selekcji.

Kolejną, istotną kwestią jest rekrutacja. Niestety wyjazd bez podstawowej znajomości języka niemieckiego mija się z celem. Opiekunka musi się  potrafić porozumieć ze swoim podopiecznym i jego rodziną. Podejrzaną agencją Opiekunek osób starszych w Niemczech będzie ta, która w żaden sposób nie weryfikuje znajomości języka. Najczęstszym sposobem są rozmowy telefoniczne sprawdzające umiejętności językowe kandydata/ki. Nie należy wierzyć firmom przyjmującym wszystkich kandydatów. Wybór Opiekuna/ki w dużej mierze zależy od rodziny, która potrzebuje pomocy. Niektórym nie wystarcza podstawowa znajomość języka, inne odrzucają osoby palące, często też mają określone przedziały wiekowe, np. chcą zatrudnić osobę w wieku 40-50 lat. Rolą agencji jest także dopasowanie Opiekunki do Podopiecznego.

– Nie można dopuścić do sytuacji, w której Opiekunka drobnej postury pracuje z Podopiecznym z nadwagą i musi mu pomagać na przykład w wstawaniu z łóżka. Jest to zagrożenie dla zdrowia osoby wyjeżdżającej do pracy, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia rekrutacja, poznanie potrzeb Seniora, a także możliwości samej Opiekunki lub Opiekuna – stwierdza Anna Pustelnik z Medipe.

 

Wybierasz agencję Opiekunek? Zwróć uwagę na kwestie formalne

Agencja Opiekunek osób starszych może mieć bardzo schludną stronę internetową i miłe konsultantki, ale nie należy zapominać o kwestiach formalnych, które zawsze będą widoczne w umowie. Nigdy nie należy wyjeżdżać bez zawartej umowy, nie ma się wówczas żadnych gwarancji i zabezpieczenia. Innym istotnym krokiem jest przeczytanie dokumentu – od samego początku, aż do końca, bacząc na każdy szczegół. Jeżeli coś jest niezrozumiałe, warto skontaktować się z agencją i wyjaśnić dany fragment. W umowach powinien być określony zakres obowiązków zarówno związany z samym Podopiecznym, jak i gospodarstwem domowym. W dokumentach wymieniane są kwestie takie jak: pielęgnacja ciała osoby podopiecznej, organizowanie czynności życia codziennego (np. czytanie książek, spacery), a także gotowanie, pranie i prasowanie. Należy zwrócić uwagę na to, jakie czynności są wyjęte z umowy, najczęściej są to prace ogrodowe, remontowe.

 

Z racji tego, że praca Opiekunki jest niesystematyczna, wyjazdy nie następują bezpośrednio po sobie, a Opiekunowie/ki często decydują się na dłuższą przerwę, większość agencji stosuje umowę zlecenie. Potwierdzeniem legalności zatrudnienia i zgłoszenia umowy do odpowiednich instytucji jest PIT 11, nie można o nim zapominać, agencja jest zobowiązana do wystawienia takiego dokumentu wraz z końcem roku rozliczeniowego. Zatrudniona osoba może żądać od swojego pracodawcy druków RMUA i ZUA, które są dowodem zgłoszenia do ZUSu i odprowadzenia składki zdrowotnej. Trzeba zwrócić uwagę na kwestie związane z ubezpieczeniem – jakiego typu ubezpieczenie gwarantuje agencja? Co obejmuje ubezpieczenie? Takie pytania należy zadać przed wyjazdem.

Twoje bezpieczeństwo podczas wyjazdu to priorytet

W wielu przypadkach agencje Opiekunek osób starszych w Niemczech mają swoich koordynatorów, którzy pracują na miejscu wyjazdu. Ich zadaniem jest najczęściej odbiór Opiekuna/ki i ich odwiezienie do rodziny, u której będzie pracował/a, a także pomoc w przypadku problemów. Co w przypadku, jeżeli firma nie ma koordynatora w danym regionie? Częstym rozwiązaniem jest „numer alarmowy” do osoby z agencji, do której Opiekunka na osobą starszą lub Opiekun może zadzwonić w każdej chwili.

Wybór pracodawcy jest warunkiem udanego wyjazdu, dlatego należy dokładnie przyjrzeć się wybranej agencji Opiekunek i przeanalizować opisane kwestie. Jeżeli dana firma już raz zyska zaufanie, Opiekunki i Opiekunowie bardzo często decydują się na kolejne wyjazdy z tym samym pracodawcą. Wybór na polskim rynku jest dosyć duży, dlatego warto szukać najlepszego rozwiązania, którego głównym kryterium nie powinien być jedynie zarobek, ale także kwestie takie jak bezpieczeństwo osoby wyjeżdżającej do pracy.


agencje opiekunek