Opiekunka do starszej osoby z zamieszkaniem – jakie ma obowiązki?

Decydując się na wyjazd do pracy jako Opiekunka osoby starszej z zamieszkaniem warto dokładnie poznać obowiązki na zleceniu. Dzięki temu zyskujemy pewność, co należy wykonywać, a czego Opiekunka nie musi czy nawet nie może robić.

Przygotowanie do pracy, czyli ustalenie warunków zlecenia
Po wstępnej rekrutacji, koordynatorzy proponują Opiekunce różne zlecenia, przedstawiając stan zdrowia Podopiecznego, obowiązki wobec niego i warunki mieszkalne. Już na tym etapie można dopytać o wszystkie ważne kwestie i powtarzalne zadania w ciągu dnia, które często są bardzo istotne dla Opiekunki do Seniora z zamieszkaniem.

Koordynator dokładnie opisuje wszystkie schorzenia osoby starszej, jej charakter i przyzwyczajenia. Przedstawia też warunki, w jakich mieszka Senior i co będzie dostępne dla Opiekunki. Najważniejszą rzeczą, jaką przekazuje koordynator, jest opis obowiązków.

Opieka nad seniorem, czyli podstawowy zakres obowiązków
Do najczęstszych zadań, które wykonuje Opiekunka z zamieszkaniem w domu Seniora, jest pomoc podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych, kąpieli, przebierania się i poruszania. Zakres takiej pomocy jest bardzo różny w zależności od stanu zdrowia Podopiecznego – czasami potrzebuje jedynie asekuracji i np. podania dłoni podczas podnoszenia się, w innym przypadku może to być Senior, który porusza się na wózku inwalidzkim i wymaga tzw. transferu – czyli pełnej pomocy przy przenoszeniu z wózka na łóżko czy fotel. W takich przypadkach bardzo często dostępny jest lift, który odciąża Opiekunkę i ułatwia przenoszenie. Informacje o pomocnych sprzętach na zleceniu również przekazują przed wyjazdem koordynatorzy.

Wiele osób starszych jest w dużej mierze samodzielna, ale potrzebuje towarzystwa i pomocy w razie nagłej potrzeby. Bardzo ważne, żeby Opiekunka do osoby starszej z zamieszkaniem zdawała sobie sprawę z tego, że wśród jej obowiązków jest też po prostu spędzanie czasu z Seniorem – aktywizowanie go, wspólne wychodzenie na spacery, granie w gry czy proste ćwiczenia na zręczność i pamięć. Dzięki temu osoba starsza może zachować sprawność i dobrą kondycję psychiczną oraz fizyczną.

Dodatkowe zadania Opiekunki osób starszych z zamieszkaniem
Poza czynnościami opiekuńczymi, do zadań Opiekunki należy też dbanie o porządek i pomoc w prowadzeniu domu. To też oczywiście zależy od stanu zdrowia osoby starszej, ale warto nastawić się na to, że niektórzy Seniorzy mogą nie być w stanie samodzielnie zadbać o codzienne czynności, jak pranie, sprzątanie czy gotowanie. Na wielu zleceniach do pomocy przychodzi osoba, która zajmuje się dbaniem o porządek, generalnym sprzątaniem czy gotowaniem. Czasami też posiłki są zamawiane i dostarczane do domu. O takie informacje też warto dopytać przed wyjazdem na zlecenie.

Co nie powinno, a co nie może należeć do obowiązków Opiekunki osób starszych?
Podstawowymi rzeczami, których Opiekunka nie może wykonywać, jest dawkowanie i podawanie leków, robienie zastrzyków czy pomiar cukru. To zadania należące do pielęgniarki i zewnętrznej służby medycznej (Pflegedienst), które przychodzą do domu Podopiecznego nawet kilka razy dziennie, by podać leki czy np. założyć rajstopy uciskowe.

Do zadań Opiekunki osoby starszej z zamieszkaniem nie należy też pilnowanie finansów osoby starszej, płacenie rachunków, kupowanie leków czy inne wydatki. Może zdarzyć się, że rodzina Seniora poprosi Opiekunkę o zapłacenie za coś, czasami też Opiekunce przekazywane są pieniądze na codzienne zakupy spożywcze. Jednak kwestie finansowe zawsze muszą być ustalone z rodziną osoby starszej. Nie wolno przyjmować ani zabierać żadnych pieniędzy od Podopiecznego, który ze względu na różne schorzenia może nie być świadomy komu i po co te pieniądze daje. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości czy problemy, należy zgłosić je koordynatorowi zlecenia, który wyjaśni sprawę z rodziną Seniora.

Inną kwestią są zadania, które nie należą do obowiązków Opiekunki, ale na które ta może się zgodzić. Przykładem są drobne prace w ogrodzie – dla osoby, która je lubi może to być sposób na odprężenie. Dlatego może się na nie zgodzić, ale rodzina Seniora nie może takich zadań od Opiekunki wymagać.
Inne czynności, których nie trzeba wykonywać, to np. mycie okien i pranie dywanów oraz wszystkie zadania należące do generalnych porządków i cięższych prac fizycznych.