JAK ZMNIEJSZYĆ POCZUCIE IZOLACJI | WIDEOROZMOWY OSÓB STARSZYCH

Sytuacja z COVID-19, zgodnie z prognozami, nie uspokaja się. Jesteśmy w trakcie kolejnego lockdownu i mimo, że przyzwyczailiśmy się do nowej rzeczywistości, to dla niektórych może ona być wciąż bardzo ciężka. Mówimy tutaj o osobach starszych, Podopiecznych, którzy są w grupie ryzyka i muszą na siebie szczególnie uważać.

Nasze Opiekunki, oprócz codziennego wsparcia, są dla Podopiecznych również nieocenionymi towarzyszkami rozmów, których wiele osób potrzebuje na starość. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy większość innych rozrywek zostało uniemożliwionych przez osłabienie organizmu i delikatny stan zdrowia, długie rozmowy przy herbatce nabierają niespotykanego wcześnie uroku.

Z doświadczenia wiemy, że Podopieczni potrafią spędzać długie godziny na rozmowach z bliskimi. Taka zażyłość jest niezwykle dla nich ważna, warto więc robić wszystko, by ją pielęgnować. Co jednak, gdy sytuacja na świecie gwałtownie się zmienia, na tyle szybko, że nikt się do niej nie przygotował, i trwa wystarczająco długo, by każdy miał jej dosyć? Pandemia zaskoczyła wszystkich. Bliscy, którzy mieszkają za granicą, nie mogą odwiedzić swoich rodziców i dziadków. Ci, którzy mieszkają niedaleko, również rezygnują z tej przyjemności, aby nie narażać starszych osób na niebezpieczeństwo. I tak długie rozmowy twarzą w twarz zamieniły się na telefoniczne, na odległość. Powinniśmy być wdzięczni, że technologie pozwalają nam na utrzymanie stałego kontaktu z rodziną, warto jednak pamiętać, że telefon to nie jedyny wynalazek, który to umożliwia. Pozwolimy sobie nawet na stwierdzenie, że jest to dosyć przestarzała forma komunikacji.

W XXI wieku ludzie przeszli na wideorozmowy. To dzięki nim młodszym pokoleniom samotność w czasach pandemii nie doskwiera aż tak bardzo. Mogą za jednym dotknięciem klawisza zobaczyć ukochaną osobę, mamę, dziewczynę, dziadków czy przyjaciela. Widerozmowy stały się dla nich standardem. W tym samym czasie ludzie po 70. czy 80. roku życia nawet nie śnią o możliwościach, które dają nowinki technologiczne. Może więc warto miło zaskoczyć Seniora i na ekranie pokazać uśmiechnięte twarze machających do nich wnuków? Tylko jak to zrobić?

Przedstawiamy Wam kilka najwygodniejszych i najprostszych w obsłudze stron internetowych i aplikacji, dzięki którym w kilku krokach jesteście w stanie połączyć                                                                                    Podopiecznego z jego rodziną.

Opcji jest wiele, my wybraliśmy te, które nie wymagają instalacji skomplikowanych programów, a jedynie sprawnego internetu.

  1. Zoom https://zoom.us/ – najwygodniejsza opcja, nie wymaga zakładania konta. Zoom jest bardzo intuicyjny w obsłudze, a co najważniejsze – jest bezpłatny. Uwaga! Wersja bezpłatna pozwala na 45-minutową rozmowę, później trzeba łączyć się ponownie.
  1. Google Meets https://apps.google.com/meet/ – za tę aplikację również nic nie zapłacimy, wymaga jednak założenia konta na Gmail.com. Jej plusem jest nielimitowana ilość i długość połączeń. Jest równie intuicyjna.
  1. Google Duo https://duo.google.com/about/ – działa w podobny sposób, co aplikacja Google Meets – jest bardziej nakierowana na rozmowy dwóch osób, a nie grupowe. Aplikacja jest bezpłatna.
  1. Microsoft Teams https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-teams/log-in – aby móc korzystać z tej aplikacji, trzeba założyć konto w Microsoft. Po wejściu na stronę, wystarczy kliknąć przycisk „zarejestruj się”. Ilość rozmów jest nieograniczona, a aplikacja bezpłatna.

 

Nie jednego Podopiecznego w ten sposób zaskoczycie. A radość, że po długiej przerwie znów może zobaczyć bliskich, będzie ogromna!