Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Podczas rekrutacji na stanowisko osoby, która chce pracować przy opiece nad osobą starszą, konsultant zbiera jak najwięcej informacji na temat doświadczenia kandydata. Jest sprawdzana również znajomość języka niemieckiego. Rozmowa rekrutacyjna służy również temu, by poznać się wzajemnie. Chcemy wiedzieć, jakie predyspozycje do wykonywania zawodu oraz preferencje odnośnie zleceń ma kandydat do pracy w opiece nad seniorami.

Jak dobrze przygotować się do procesu rekrutacji?

 

Informacje o doświadczeniu

Podczas rozmowy o pracę, konsultant pozyskuje od kandydata wszystkie informacje, które mogą być ważne dla seniora, którym będzie się opiekował, jego rodziny lub firmy. Bardzo ważne są informacje na temat chorób osób, którymi miał okazję się opiekować kandydat. Jeśli przyszła Opiekunka/ Opiekun zajmował się  osobą cierpiącą, na przykład, na demencję, na pewno zostanie zapytany w jakim stopniu zaawansowania była ta choroba. Trzeba również przypomnieć sobie, jakie czynności były wykonywane przy chorych seniorach.

W związku z powyższym, dobrze jest uporządkować informacje na swój temat oraz swojego doświadczenia w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Ważne jest uporządkowanie informacji o czasie spędzonym na poprzednich zleceniach jako Opiekunka lub Opiekun osoby starszej oraz w jakim kraju sprawowało się tę opiekę. Należy również przygotować wszystkie dokumenty związane ze zdobytym doświadczeniem – świadectwa, certyfikaty, referencje itp. Podczas rozmowy będzie potrzebny również dowód osobisty oraz numer konta, na który będzie miało wpływać wynagrodzenie.

 

Znajomość języka niemieckiego

Dla firmy zatrudniającej osoby do opieki nad seniorami w Niemczech ważna jest również znajomość języka niemieckiego, dlatego po rozmowie rekrutacyjnej umawiany jest termin rozmowy telefonicznej, w której będziemy mogli sprawdzić poziom językowy kandydata. Przed ustaloną datą dobrze jest sobie przypomnieć podstawowe zwroty i słówka, których używa się w życiu codziennym. Warto również przećwiczyć opowiadanie o sobie po niemiecku. W sieci można znaleźć mnóstwo gotowych materiałów do nauki języka niemieckiego. Można na przykład skorzystać z lekcji udostępnianych na naszym blogu oraz dołączyć do grupy językowej „Niemiecki inaczej” na Facebooku, gdzie codziennie zamieszczane są krótkie wpisy z przydatnymi zwrotami.

 

Stres przed rozmową rekrutacyjną

Stres związany z rozmową rekrutacyjną jest czymś zupełnie naturalnym. Często jest czynnikiem mobilizującym. Jeśli odczuwamy stres, oznacza to zazwyczaj, że naprawdę zależy nam na tej pracy. Jeśli jednak przygotujemy i uporządkujemy najważniejsze informacje na temat swojego doświadczenia zawodowego oraz przećwiczymy rozmowę w języku niemieckim, nie ma powodów do obaw.

 

Etapy rekrutacji

W MEDIPE jest kilka etapów rekrutacji. Pierwszym krokiem jest oczywiście zgłoszenie się do firmy – poprzez formularz na stronie internetowej, poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy pod adresem [email protected]. Kolejnym etapem jest kontakt telefoniczny lub osobisty – konsultanci  MEDIPE przedstawią warunki dotyczące współpracy oraz zasady, na jakich są podpisywane umowy. Trzecim krokiem rekrutacji jest rozmowa w języku niemieckim – rekruter umawia kandydata na rozmowę telefoniczną, podczas której będzie sprawdzona znajomość języka niemieckiego.