Saksonia – najpiękniejszy niemiecki land

Saksonia

Niektórzy twierdzą, że jest to najpiękniejszy niemiecki land. Nie ma się czemu dziwić. Saksonia zachwyca z jednej strony pięknymi zabytkami, z drugiej zaś bogactwem natury i pomnikami przyrody.

Dawno, dawno temu…

wpisany na listę UNESCO Zamek Quedlinburg

Wszystko zaczęło się w okresie między II a V wiekiem, kiedy to Sasi zjednoczyli się. To właśnie od germańskiego plemienia wywodzi się nazwa Saksonia. W długiej i skomplikowanej historii Saksonii pojawia się wątek polski. W okresie 1697-1763 utworzona została unia personalna, a na królów Polski zostali wybrani władcy saksońscy: August II Mocny oraz August III Sas. Czas panowania Sasów dobrze ilustruje znane powiedzenie „za Sasa pij, jedz i popuszczaj pasa”, ponieważ w okresie rządów tej dynastii w Polsce zapanował kompletny chaos. Podobno August II Mocny za swojego panowania w Polsce był tylko dwa razy!

Saksonia dzisiaj

Dzisiaj Saksonia jest jednym z ważniejszych regionów Niemiec o dużym znaczeniu gospodarczym. Pośród byłych landów, które przynależały do NRD, Saksonia jest najzamożniejsza. Przemysł wydobywczy, elektroniczny, metalowy czy chemiczny, to tylko niektóre z dobrze rozwiniętych dziedzin gospodarki tego landu. Miłośnicy motoryzacji muszą wiedzieć, że w Dreźnie znajduje się fabryka Volkswagena, natomiast w Lipsku produkowane są BMW oraz Porsche. Duże znaczenie w gospodarce landu ma także rolnictwo. W Saksonii można spotkać rozległe polna owsa i żyta, a także sady jabłek.

Saksonia graniczy z Czechami oraz Polską, jest dziesiątym landem pod względem wielkości. Stolicą jest malownicze Drezno, zwane także Florencją nad Łabą. Wycieczkę po starym mieście, można zacząć od przepięknego zamku – rezydencji Wettynów, która liczy sobie 800 lat. W 1945 zamek został zbombardowany i zniszczony, odbudowa trwała aż do 2004 roku. Dzisiaj zwiedzający mogą podziwiać urok tej majestatycznej budowli. Odwiedzając Drezno, nie należy pominąć rokokowego zamku Zwinger. Spacer po jego przepięknym dziedzińcu jest koniecznym punktem wycieczki po stolicy Saksonii. Drezno może pochwalić się także obiektami sakralnymi. Kościół Maryi Panny, Kościół Świętego Krzyża oraz Katedra Świętej Trójcy – to tylko kilka z wielu przykładów. Drezno fantastycznie prezentuje się także nocą, romantyczny spacer po malowniczym starym mieście oraz wzdłuż Łaby, będzie niezapomnianą pamiątką z tego miejsca.

Kolejnymi, ważnymi ośrodkami Saksonii są Lipsk z okazałym pomnikiem związanego z miastem Goethego, grobem Jana Sebastiana Bacha, a także z jednym z najstarszych na świecie ogrodów zoologicznych oraz inne miasta: Chemnitz, Zwickau i graniczące z Polską, malownicze miasteczko Görlitz.

 

Piękne góry

malownicze górskie widoki

Saksonia jest ważnym regionem turystycznym Niemiec także ze względu na bogactwo natury. Miłośnicy górzystych krajobrazów znajdą coś dla siebie. Saksonia jest bowiem położona na terenach Pogórza Łużyckiego i Rudaw, gdzie znajdują się liczne szlaki górskie i rowerowe. Turyści chętnie odwiedzają tzw. Szwajcarską Saksonię,  można tutaj pospacerować lub pospinać się, ale także wybrać się na spływ kajakowy lub rejs Łabą.

 

 

Smakowita Saksonia

Smakosze, którzy chcą spróbować saksońskich potraw, muszą przygotować się na dużą ucztę. Do tradycyjnych potraw z Saksonii, zalicza się: pochodzący z rejonów Lipska Leipziger Allerlei (danie, którego głównymi składnikami są białe szparagi, groch z marchewkami i smardze) oraz dania z Górnych Łużyc: Stopperle (kluski zasmażane z kiełbasą lub boczkiem i kapustą), Schälklöße (zupa warzywna z makaronem) i Teichelmauke (ziemniaczane puree z gotowanym wołowym bulionem). Sławą cieszą się także, podobno najlepsze, niemieckie pierniki z z Pulsnitz pod Budziszynem. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, masz szansę odwiedzić ciekawe miejsca i posmakować nowych potraw.

 

Dla osób, które chcą wiedzieć więcej o Saksonii polecamy strony, jakie były pomocne podczas zbierania materiałów do tego artykułu: http://poznajsaksonie.pl/ oraz http://drezno.lovetotravel.pl/ http://saksonia.pl.