15 czerwca – Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych w Polsce obchodzimy od 2006 roku, pomysłodawcą tej inicjatywy jest międzynarodowa organizacja The International Network for the Prevention of Elder Abuse. Jest to doskonały moment do poruszenia kwestii takich jak międzypokoleniowe różnice, przemoc fizyczna i psychiczna nad osobami starszymi, a także wielu innych tematów traktujących o nadużyciach wobec Seniorów. W czasach, kiedy społeczeństwo się starzeje, ważna jest odpowiednia edukacja, zwłaszcza osób młodych. Osoby starsze nie mogą być traktowane jako ciężar, ale jako istotni obywatele, którzy wnoszą do społeczeństwa wiele cennych wartości.

Każdy człowiek, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, zasługuje na szacunek. W przypadku osób starszych nie wolno o tym zapominać – często są to osoby, które same nie mogą dbać o swoje prawa czy szacunek drugiego człowieka. Choroby towarzyszące starszemu wieku mogą to uniemożliwiać. Starszy człowiek może na przykład mieć ograniczone zdolności komunikacyjne lub orientację. Zdarza się też całkowita utrata świadomości czasowo-przestrzennej i wiele innych przypadłości, które sprawiają, że nie jest w stanie walczyć o prawa, które każdy człowiek ma wrodzone, i które po prostu się im należą.

Pamiętajmy o tym, że powinniśmy codziennie dbać o zdrowie i szczęśliwe życie osób, które kiedyś dbały o to samo względem nas.

 

Starość to nie choroba. Wszyscy się starzejemy, książki także.

Jednak czy ktokolwiek jest mniej albo więcej wart tylko dlatego, że żyje na tym świecie trochę dłużej?

– Nina George, Lawendowy pokój