TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE W NIEMCZECH

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech pielęgnuje się starannie z pokolenia na pokolenie. Nasi zachodni sąsiedzi to kraj zróżnicowany pod względem religijnym. W szesnastu z niemieckich landów zwyczaje związane z obchodzeniem świąt Bożonarodzeniowych mogą się różnić. Ponadto w kraju nad Odrą w coraz większym stopniu do życia społecznego przenikają wschodnie religie i kultury – islam czy buddyzm. W niemieckim społeczeństwie od lat systematycznie spada religijne znaczenie świąt. Jednak o ile można zauważyć pewną tendencję do komercjalizacji Wielkanocy, to w przypadku grudniowych świąt niemcy pozostają wierni tradycji, spędzając ten czas najchętniej w gronie rodziny. Jakie tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech przetrwały współcześnie?

Jak te tradycje wyglądają dziś?

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia Niemcy zaczynają już cztery tygodnie przed symboliczną datą narodzin Jezusa, w pierwszą niedzielę adwentu. Z przygotowań tych cieszą się szczególnie dzieci. W okresie tym, w każdym z niemieckich domów znaleźć można adwentowy kalendarz, w kształcie domku z 24 okienkami. Najmłodsi każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego słodkości. Świeczki na choince, przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami adwentowe wianki zrobione z gałązek jodły lub świerku, strojnie przybrana choinka i żłóbek z Dzieciątkiem Jezus to nieodłączne tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech. Wraz z rozpoczęciem Adwentu pojawiają się bogato zdobione stoiska, na których zakupić możemy ozdoby choinkowe, grzane wino, słodycze czy świąteczne przysmaki – okres adwentu to czas Jarmarków Bożonarodzeniowych (Weihnachtsmarkt). Nie można zapomnieć też o świątecznym drzewku – choince, symbolu płodności i nieśmiertelności, którego tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech sięgają już XVII wieku. To właśnie od naszych zachodnich sąsiadów wywodzi się zwyczaj strojenia choinki.

 

Święta Bożego Narodzenia, inaczej niż w Polsce, w Niemczech zaczynają się 25 grudnia, a nie w Wigilię. Kolacja wigilijna nie jest tak uroczysta jak u nas, na stole króluje sałatka ziemniaczana, pieczona kiełbasa i potrawy z kiszonej kapusty. Tego wieczoru życzenia składa są bez dzielenia się opłatkiem, przy stole nie ma miejsca dla niezapowiedzianego gości. Dopiero pierwszego i drugiego dnia świąt na stołach znajdziemy wystawniejsze dania. Ulubioną potrawą w pierwszym dniu świąt jest pieczona gęś, a najsłynniejszym ciastem od lat pozostaje strucla. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, masz szansę posmakować tradycyjnych niemieckich potraw i poznać zwyczaje.

Okres Adwentu i Bożego Narodzenia dla wielu naszych sąsiadów jest najpiękniejszym czasem w roku. Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech opierają się przede wszystkim na przebywaniu jak najdłużej w gronie rodziny. Niezmienne od lat Bożemu Narodzeniu w Niemczech towarzyszy wyciszenie, wspólne kolędowanie i obdarowywanie się prezentami. Na całe szczęście upływ czasu nie zaszkodził tym tradycjom.