Turyngia – land dla osób aktywnych

Turyngia Piękne zabytki, prawdziwe perełki kultury, liczne uzdrowiska, a także malownicze tereny dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Tak w wielkim skrócie można opisać land Turyngia.. Zapraszamy na wycieczkę. Czas na aktywny ...

Turyngia

Piękne zabytki, prawdziwe perełki kultury, liczne uzdrowiska, a także malownicze tereny dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Tak w wielkim skrócie można opisać land Turyngia.. Zapraszamy na wycieczkę.

Czas na aktywny wypoczynek!

Turyngia to niezwykle malowniczy land, mający zróżnicowany krajobraz. Na południu znajdziemy tereny górzyste, z najwyższym szczytem Großer Beerberg, sięgającym 982 m n.p.m. Nie sposób nie wspomnieć o dwóch sąsiadujących ze sobą, wyjątkowych parkach natury: Lesie Turyńskim oraz Lesie Frankońskim. Turyngia to także kraina rzek, największe z nich to: Soława (Saale), Unstruta (Unstrut), Werra. Górzyste tereny są świetnym rozwiązaniem dla osób aktywnych: dla amatorów wędrówek pieszych – w Turyngii istnieje ponad 16 000 kilometrów oznakowanych szlaków – ale także dla rowerzystów i narciarzy. Wzdłuż miasteczek Turyngii ciągną się malownicze trasy rowerowe. Pisząc o zielonych terenach Turyngii, nie można pominąć „puszczy w sercu Niemiec”, czyli Parku Narodowego Hainich, największego w Europie obszaru mieszanych lasów liściastych, gdzie dominującym drzewem są buki. Mieszkają tam rzadkie gatunki zwierząt żbiki i czarne bociany. Na wycieczkę leśnym szlakiem można wybrać się z przewodnikiem. Jednym z najpopularniejszych i najciekawszych szlaków Turyngii jest szlak Rennsteig, na którym znajdują się nie tylko skarby natury, ale także kultury, takie jak chociażby Kamienne Krzyże lub Betteleiche, czyli Dąb żebraków. Trasa biegnie przez Las Turyński, Frankoński oraz góry Slate.

Filmik pokazujący, możliwości aktywnego wypoczynku w Turyngii: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0zaWmwJUObU

Nie tylko natura, ale także kultura

Stolicą landu jest miasto Erfurt, to nie tylko potężny ośrodek przemysłowy i handlowy, ale także ogrodniczy, słynny z uprawy bobu. Miasto ma bogatą historię, sięgającą czasów średniowiecza. Wyjątkowym zabytkiem jest most Krämerbrücke nad rzeką Gery. Na moście znajdują się budynki mieszkalne, a konstrukcja pochodzi z 1325 roku. Najbardziej znanymi zabytkami są dwa kościoły: Katedra (Mariendom) i Kościół św. Sewera (Severikirche). Kolejną kulturalną perełką Turyngii jest Weimar, nazywany miastem klasyków i intelektualistów. Miasto było Europejską Stolicą Kultury w 1999 roku, nic dziwnego turyści mogą skorzystać z oferty 27 muzeów, a aż 16 zabytków jest wpisanych na listę UNESCO. Wśród nich między innymi Biblioteka Księżnej Anny Amalii, która poniosła poważne straty w wyniku pożaru w 2004 roku. Z miastem kojarzyć się może postać Goethego, do zwiedzenia są miejsca pobytu wielkiego pisarza: barokowy dom Goethego przy Frauenplan lub też jego letni dom nad rzeką Ilm. Weimar był kolebką dla wielu innych artystów i intelektualistów, bywali tutaj między innymi: Jan Sebastian Bach, Ferenc Liszt, Friedrich Nietzsche, Friedrich Schiller.

Jednym z popularniejszych zabytków Turyngii jest zamek Wartburg. Budowla pochodzi z 1067 roku, po dziś dzień zachwyca swoją potęgą. Ciekawostką z długiej historii zamku jest fakt, że w latach 1521–1522 ukrywał się tutaj inicjator reformacji Marcin Luter. Tutaj też powstał jego niemeicki przekład Nowego Testamentu. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, masz szansę odwiedzić ciekawe miejsca. 

Oficjalna strona zamku: http://www.wartburg-eisenach.de/frame_st.htm

Może ktoś z Was był w Turyngii? Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod wpisem.

Polecamy strony ze szczegółowymi opisami Turyngii: