Wszystkich Świętych w Niemczech – czy coś się zmieniło?

Opiekunki osób starszych dużą część roku spędzają w pracy za granicą. Dobrze jest znać  przynajmniej w małym stopniu tradycje i obyczaje kraju, w którym się obecnie przebywa. Przed nami Dzień Wszystkich Świętych. W ubiegłym roku pisaliśmy o tym, jak obchodzi się to święto w Niemczech. Czy coś w tej kwestii się zmienia?

Na początku przypomnimy, jak wygląda ten wyjątkowy dzień nostalgii i zadumy w Niemczech.

Uroczystości są obchodzone głównie na południu i na zachodzie Niemiec – w tamtych rejonach jest najwięcej katolików. W Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Sary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii ten dzień jest wolny od pracy. Podobnie, jak w naszym kraju, ludzie udają się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich, zapalić znicze i zostawić kwiaty na znak szacunku, jednak nie spotkamy tam takich tłumów, jak w Polsce. W tych pięciu landach dzień ten jest zwany „cichym dniem” – nie urządza się hucznych zabaw, imprez, nie puszcza głośnej muzyki. Jest to dzień zadumy i wspominania bliskich osób, które już odeszły.

W kościołach odbywają się tego dnia nabożeństwa, a dodatkowo można uczestniczyć również w modlitwach odbywających się na cmentarzu – nadawanych przez głośniki. Często towarzyszom im koncerty chórów oraz orkiestr dętych.

Co ciekawe, w południowej części Niemiec bardzo popularna jest strucla – wypiek z ciasta drożdżowego w charakterystycznej formie plecionki.

Jakie są nowe tradycje związane z tym Świętem?

W większości krajów europejskich, z roku na rok coraz bardziej popularne staje się Halloween. Jego obchody przypadają na noc z 31 października na 1 listopada. Święto to cieszy się z coraz większym powodzeniem, co jest widoczne we wszystkich niemieckich landach. Niemcy chętnie urządzają imprezy – szczególnie przebierane, przystrajają mieszkania dyniami i świeczkami. Każdego roku w Darmstadt odbywa się specjalny spektakl „Halloween Festival auf Burg Frankenstein”, który oglądają i podziwiają tysiące osób. Pracując w tym okresie jako Opiekunka osób starszych w Niemczech, można się spodziewać wieczornych odwiedzin przebranych w różne stroje dzieci, które przechadzają się od domu do domu i zbierają słodycze.