Zaczynamy podróż. Pierwszy land: Bawaria

Zugspitze – najwyższy szczyt w Niemczech

Podróż po Niemczech zaczynamy od największego landu, czyli Bawarii.

Jej urok to dla jednych górzyste tereny i malownicza przyroda, dla drugich piękne miasta z dostojnymi zabytkami. Zacznijmy od natury… urokliwe krajobrazy kojarzone z Bawarią to przede wszystkim góry – Alpy. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy niemiecki szczyt, czyli Zugspitze sięgający 2,962 m n.p.m. Pisząc o bawarskiej przyrodzie, nie można nie wspomnieć o Jeziorze Bodeńskim, ten piękny akwen u podnóży Alp, jest jednym z największych w Europie Środkowej. Miejscem, w którym potęga natury styka się ze sztuką stworzoną przez ludzi są zamki królewskie Neuschwanstein i Hohenschwanga, dostojnie prezentujące się na tle Alp. Zabytkowe i świetnie utrzymane budowle znajdują się około 4 km na południe od Fussen, na granicy z Austrią.

Zejdźmy na ziemię, początkowo wprost do największego miasta w Bawarii – Monachium. Spacerując po pięknym, pełnym wąskich uliczek starym mieście, można zobaczyć świetnie zachowane zabytki, takie jak: Frauenkirche czyli Kościół NMP z dwoma bliźniaczymi wieżami przykrytymi charakterystycznymi kopułami z miedzianej blachy, bardzo popularny wśród turystów kościół pod wezwaniem św. Piotra Peterskirche, czy też Nowy Ratusz (Neues Rathaus). Nie można zapomnieć o największym śródmiejskim parku na świecie, czyli o Ogrodzie Angielskim.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Kolejne wielkie miasto to Norymberga, czyli gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii oraz drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Kto tam trafi, koniecznie musi zobaczyć górujący nad miastem kompleks przepięknych budowli, składający się z zamku cesarskiego (Kaiserburg) zamku burgrabiego (Burggrafenburg) i zamku miejskiego (Stadtburg).

Uroki Bawarii to nie tylko wielkie miasta, należy wymienić także klika tych mniejszych, jak chociażby leżący u podnóża Alp Augsburg, Bamberg ze średniowiecznym starym miastem wpisanym na listę UNESCO lub „miasto trzech hełmów” – Landshut.

Octoberfest – wielkie święto piwa

Pisząc o największym niemieckim landzie, nie można zapomnieć o bawarskiej sławie, czyli o Oktoberfest – popularnym na całym świecie święcie piwa. Na 16-dniowy festiwal amatorzy złotego trunku zjeżdżają się do Munich. Początkowo był to festyn rolniczy, dzisiaj jednak w niczym nie przypomina wydarzenia z dawnych lat. Tysiące namiotów, tłumy ludzi, hektolitry piwa i dużo zabawy – tak w wielkim skrócie można opisać to święto. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, masz szansę odwiedzić ciekawe miejsca i posmakować nowych potraw.

 

Bawaria to także miejsce, gdzie urodził się papież Benedykt XVI. Jego rodzinna miejscowość to Marktl – dzisiaj można zwiedzać rodzinny dom Benedykta XVI i kościół, w którym został ochrzczony.

Możecie pominęliśmy coś, o czym warto wspomnieć, opisując Bawarię? Zapraszamy pozostawienia sugestii w komentarzach.

 

 

 

 

W artykule pomocne były następujące strony, na które warto zajrzeć po szczegółowe informacje:

http://www.zwiedzajswiat.pl/panstwa/niemcy/bawaria.html,
http://www.monachium.info,
http://monachium.lovetotravel.pl/,
http://www.zugspitze.de/en/summer/index.htm.