31.10 Reformationstag – Święto Reformacji

31.10. jest w Niemczech dniem wolnym od pracy, ale nie w cały kraju. Czym jest Święto Reformacji, jedno z najważniejszych świąt dla Protestantów z Niemiec? W 1517 roku, 31 października, Martin Luther ogłosił 95 tez, które ...

31.10. jest w Niemczech dniem wolnym od pracy, ale nie w cały kraju. Czym jest Święto Reformacji, jedno z najważniejszych świąt dla Protestantów z Niemiec?

W 1517 roku, 31 października, Martin Luther ogłosił 95 tez, które przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. Jego wystąpienie stanowiło przede wszystkim krytykę ówczesnego kościoła, zwrócenie uwagi na jego problemy wewnętrzne (m.in. chodziło o słynny “handel odpustami”) i wezwanie do dyskusji nad stanem kościoła. To wydarzenie znacząco podzieliło wyznawców i wyodrębniło nowy odłam, dając początek reformacji i kościoła protestanckiego. Święto Reformacji obchodzone co roku, 31. października, upamiętnia więc ten dzień, który jednocześnie stał się początkiem protestantyzmu, który wyznaje obecnie ponad 800 milionów ludzi na całym świecie, z czego 20 milionów w Niemczech.

Obchodom święta towarzyszy nabożeństwo i zazwyczaj odśpiewanie hymnu reformacji autorstwa Marcina Lutra pt. Warownym grodem jest nasz Bóg. W zależności od wyznania istnieją różne tradycje obchodzenia tego święta.

Jako, że północ Niemiec jest bardziej protestancka, a południe kraju zamieszkują przede wszystkim katolicy, to 31.10. jest dniem wolnym od pracy nie dla całego kraju, a tylko niektórych landów:
Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Bremen, Hamburg, Schleswig-Holstein, Niedersachsen.

Reformationstag jest szczególnie obchodzony w dwóch, najważniejszych dla Marcina Lutra miastach: Wittenbergu (nazywanym przez wyznawców “Rzymem protestantyzmu”) oraz w Eisleben, w którym mnich się urodził. To właśnie tego dnia, zjeżdżają się tutaj tysiące wiernych z całego świata, którzy uczestniczą w nabożeństwach i zwiedzają najważniejsze zabytki związane z Lutrem. Należą do nich: dom narodzin reformatora przy Lutherstraße, dom Lutra, w którym mieszkał w czasach reformacji, dom najbliższego przyjaciela i współpracownika Melanchtona, kościół miejski Stadkirche, dom śmierci znajdujący się przy Andreaskirchplatz oraz słynny kościół zamkowy w Wittenberdze, na którym duchowny wywiesił 95 tez. Należy również zwrócić uwagę, że wszystkie te budowle znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.