Boże Narodzenie w Niemczech

Do Świąt Bożego Narodzenia został miesiąc. To dobry moment, żeby przypomnieć jak obchodzą je nasi zachodni sąsiedzi.

Należy zaznaczyć, że Niemcy są krajem wielowyznaniowym. Jednak Boże Narodzenie w landach, to jedno z najważniejszych rodzinnych Świąt. Mieszkańcy zaczynają przygotowywać się do nich już na cztery tygodnie przed Wigilią. Wtedy rozpoczyna się adwent i robione są tzw. Wianki adwentowe. Wykonane są przede wszystkim z gałązek świerku lub jodły, jako symbolu nadziei oraz fioletowych wstążek, jako symbolu zadumy nad przeszłością. Obowiązkowym elementem są także cztery świece. Zapala się jedną w każdą niedzielę. Gdy zaświecą wszystkie, znaczy że nadeszło Boże Narodzenie.

Święta pełne kolorów

Podobnie jak w Polsce, Niemcy także lubią ozdabiać swoje domy kolorowymi lampkami oraz choinką. Drzewko często pojawia się już kilka tygodni wcześniej. W wielu mieszkaniach znajdziemy też drewniany żłobek – małą stajenkę, w której narodził się Chrystus oraz kalendarz adwentowy w kształcie domu z dwudziestoma czterema okienkami. Tradycja ta jest szczególnie uwielbiana przez dzieci, gdyż każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć niespodziankę – czekoladkę lub cukierka. Równie mocno lubianym zajęciem podczas świąt, jest pieczenie Plätzchen, czyli imbirowych ciasteczek, które mają kształt domków oraz ludzików. Mało znanym zwyczajem, jaki pielęgnują Niemcy, jest zdobienie okien światełkami, kolorowymi gwiazdkami oraz papierowymi figurkami.

 

 

 

 

 

 

 

Moc zakupów

Podczas adwentu, niemieckie rynki miast, zamieniają się w kolorowe krainy. Odbywają się wtedy Weihnachtsmärkte, czyli kiermasze bożonarodzeniowe. Można na nich kupić wszystko co kojarzy się ze świętami – ozdoby choinkowe, prezenty, słodycze, kalendarze adwentowe. Cały czas w tle słychać kolędy, a w powietrzu unosi się zapach aromatycznych przypraw. Każdy też ma możliwość napić się Glühwein, czyli grzanego wina z korzennymi przyprawami oraz zjeść specjalnie przygotowane na tę okazję pierniki oraz ciasta bożonarodzeniowe. Najstarszy oraz najbardziej znany kiermasz odbywa się w Norymberdze i jest to tak zwany Christkindlesmarkt in Nürnberg. Co roku przyciąga tysiące turystów z całej Europy.

Rodzinnie i tradycyjnie

Na Święta Bożego Narodzenia każdy czeka z niecierpliwością. Niemcy spędzają je w gronie rodziny i najbliższych znajomych. Wigilia 24 grudnia jest dniem, kiedy trwają jeszcze przygotowania. Prawdziwe święta zaczynają się 25 grudnia. W Niemczech nie ma też tradycji chodzenia na pasterkę. Do  kościoła idzie się po południu, by po powrocie rozpocząć wieczerzę. Stoły są suto zastawione i króluje na nich pieczona gęś i kaczka, sałatka kartoflana, pieczona kiełbasa, dziczyzna, potrawy z kiszonej kapusty oraz pierniki, jedzone tylko o tej porze roku. Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla z bakaliami, czyli Weihnachtsstollen. Próżno tu szukać opłatka oraz miejsca dla niespodziewanego gościa. Za to pod każdym talerzem znajduje się jakiś pieniądz, który ma zapewnić rodzinie dostatnie życie.  Niemcy nie czekają także na symboliczną pierwszą gwiazdkę by wręczyć prezenty. Podarunki po prostu leżą na stole, nie jak u nas pod choinką. Niemcy bardzo chętnie kolędują, a ich ulubioną jest „Stille Nacht, Heilige Nacht!”. Zachęcamy do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech – pozwoli Ci to poznać niemieckie zwyczaje świąteczne!