Brak apetytu u seniora. Jak sobie z nim radzić?

U osób starszych często pojawia się problem braku apetytu, co nie jest zjawiskiem zaskakującym. Często wynika on z chorób, ale nie tylko – wraz z wiekiem spowalnia metabolizm, co zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Choć brak apetytu u seniora nie powinien dziwić, nie można go ignorować. Może bowiem prowadzić do niedożywienia, które w podeszłym wieku jest szczególnie niebezpieczne. Jakie są najczęstsze przyczyny braku apetytu u osób starszych? Czym jest jadłowstręt u seniora? Jak radzić sobie z problemem niejedzenia u podopiecznego?

Brak apetytu u seniora – główne powody

Brak apetytu u seniora nie oznacza, że jest to kaprys. To może być jadłowstręt, inaczej anoreksja starcza – stan, w którym osoba starsza odczuwa zmniejszoną chęć do jedzenia lub całkowicie traci apetyt. Przyczyną może być wiele czynników, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Warto dokładnie przyjrzeć się problemowi, aby wykluczyć chorobę, której objawem jest brak apetytu.

Oto najczęstsze przyczyny jadłowstrętu u seniorów:

  • stany depresyjne,
  • stres i zaburzenia emocjonalne,
  • choroba Alzheimera,
  • braki w uzębieniu lub niedopasowane protezy zębowe (utrudniające lub uniemożliwiające żucie),
  • zmniejszone wydzielanie enzymów trawiennych,
  • uczucie ciężkości po posiłkach,
  • zaparcia,
  • osłabienie mięśni przełyku,
  • drżenie rąk,
  • zapalenie jelit,
  • choroby wątroby,
  • choroby przełyku,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy.

Brak apetytu u seniora to złożony problem, którego nie należy bagatelizować ani tłumaczyć wyłącznie wiekiem. Jeśli zauważysz, że podopieczny często nie ma apetytu lub cierpi z powodu jadłowstrętu związanego z chorobą psychiczną bądź fizyczną, koniecznie poinformuj o tym rodzinę lub lekarza.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u seniora?

Aby skutecznie walczyć z brakiem apetytu, konieczne jest poznanie jego przyczyny. Jeśli wynika on z choroby lub dolegliwości fizycznych bądź psychicznych, warto porozmawiać z lekarzem, który doradzi odpowiednie kroki. Być może zaleci preparat zwiększający apetyt. Nie należy jednak podawać seniorowi żadnych leków ani suplementów bez konsultacji z lekarzem.

Żywienie osób starszych może być wyzwaniem, ale znajomość zasad przygotowywania i podawania posiłków może je ułatwić. Oto kilka wskazówek:

  1. Zwiększ atrakcyjność posiłków – ważne jest, by jedzenie było estetycznie podane. Spędzaj czas z seniorami podczas posiłków, siadając z nimi przy stole. Warto użyć eleganckiej zastawy, postawić kwiaty na stole czy włączyć spokojną muzykę. Przemiana zwykłego posiłku w wydarzenie może zwiększyć zainteresowanie jedzeniem.
  2. Rytuały wokół jedzenia – zachęcaj seniora do ubrania się na posiłki, nawet jeśli większość dnia spędza w piżamie lub szlafroku. Tego typu rytuały mogą nie tylko zwiększyć apetyt, ale też aktywizować seniora – wybór stroju, nakrycie stołu, wybranie muzyki mogą uczynić posiłki oczekiwanym momentem dnia.
  3. Mniejsze porcje, częściej – przygotowuj mniejsze porcje, ale podawaj je częściej w ciągu dnia. To może pomóc seniorowi w zjedzeniu całego posiłku, a mniejsza porcja nie wyda mu się przytłaczająca, nawet jeśli nie ma dużego apetytu.
  4. Różnorodność w posiłkach – nie obawiaj się eksperymentować z nowymi smakami i daniami. Zapytaj seniora, co lubi, a także jakie potrawy kiedyś były jego ulubionymi. Ważne jest jednak, aby uszanować, że niektóre potrawy mogą mu nie smakować lub być trudne do jedzenia, np. ze względu na problemy z uzębieniem.
  5. Napoje – do każdego posiłku przygotuj coś do picia. Ułatwi to seniorowi przełykanie. Poza tym przyjmowanie większej ilości płynów w wieku senioralnym wspomoże prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
  6. Ruch i świeże powietrze – aktywność fizyczna wzmaga apetyt. 

Wprowadzenie tych zasad i rytuałów może sprawić, że gotowanie dla seniora stanie się łatwiejsze, a ryzyko niedożywienia zostanie zminimalizowane.

 

Brak apetytu u seniora może być dużym problemem – wpływać na jego zdrowie, energię, stan psychiczny. Aby radzić sobie z nim jak najlepiej, ciągle zwiększaj swoją wiedzę i kompetencje, na przykład za pomocą szkoleń z opieki senioralnej. Pomogą Ci one lepiej zrozumieć seniora i zająć się nim jak najlepiej. Pamiętaj, że w MEDIPE zawsze znajdziesz uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, które będą spełniać Twoje oczekiwania.