Choroba Alzheimera – jak zapobiec lub opóźnić rozwój?

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech trzeba liczyć się  z tym, że naszego podopiecznego może dotknąć choroba Alzheimera.  Jakie są czynniki powodujące tę chorobę? Jakie są objawy i czy można opóźnić rozwój choroby?

Całkiem niedawno, bo 21 września, był obchodzony Światowy dzień osób z chorobą Alzheimera.

Ten dzień jest obchodzony od 1994 r.  Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia u osób w wieku senioralnym. Charakterystycznym objawem są przede wszystkim zaburzenia pamięci. Zanikanie tkanki mózgowej sprawia, że w późniejszym stadium choroby pacjent ma problemy z przyjmowaniem posiłków, a nawet zapomina, że w ogóle powinien jeść. Czy są jakieś sposoby, by zapobiec lub opóźnić wystąpienie tej choroby?

Czynniki ryzyka i objawy

Nie jest jednoznacznie stwierdzona przyczyna choroby Alzheimera, jednak znane są czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do jej rozwoju. Są to między innymi: wiek powyżej 65 lat, nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol, cukrzyca, predyspozycje genetyczne.

Do charakterystycznych objaw choroby Alzheimera należą zaburzenia pamięci, zdolność do nabywania nowych lub odtwarzania / przetwarzania informacji nabytych wcześniej. Wraz z postępowaniem choroby pojawiają się nowe zaburzenia, jak np. trudności w doborze słów i nazywaniu przedmiotów, niezdolność do posługiwania się niektórymi przedmiotami (np. sztućcami), zaburzenia widzenia i słyszenia, problem z jedzeniem czy ubieraniem się.

Jak można opóźnić rozwój choroby Alzheimera?

Co prawda nie znaleziono jeszcze farmaceutycznego rozwiązania na chorobę Alzheimera, jednak przeprowadzono obiecujące badania, które mogą wskazywać prawdopodobne przyczyny, metody leczenia, a nawet sposoby na spowolnienie postępowania choroby. Jak można zapobiegać lub opóźnić rozwój choroby?

  • Gimnastyka umysłu. Zamień czas spędzany codziennie przed telewizorem na czynności, które wymagają wysiłku intelektualnego. Możesz na przykład rozwiązywać krzyżówki, grać w gry planszowe, grać na instrumencie, czytać książki. Dobrym pomysłem jest również rozwijanie bądź nabywanie nowych umiejętności – zapisz się np. na kurs języka obcego.
  • Aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenie przynajmniej 3 razy w tygodniu pomaga zachować dobrą sprawność umysłu. Dobrze wpływa również energiczny, półgodzinny spacer na świeżym powietrzu. Jest dużo sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu w towarzystwie innych ludzi – warto przemyśleć dodatkowe zajęcia, np. kurs tańca, dołączenie do amatorskiego koła teatralnego itp.
  • Prawidłowa dieta. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych. Jedz więcej ryb, a mniej mięsa. Korzystnie na opóźnienie choroby Alzheimera wpływa jedzenie warzyw bogatych w antyoksydanty. Są to na przykład: brokuły, kalafior, szpinak, brukselka, marchew. Warto wypróbować kurację ziołową – zwróć szczególna uwagę na szałwię, miłorząb japoński czy kurkumę. Należy uzupełniać dietę o witaminy z grupy B.

Warto przynajmniej próbować zabiegać lub opóźniać rozwój choroby Alzheimera, ponieważ w kolejnych etapach zniewala pacjenta ruchowo – niemalże całkowicie.