Nietrzymanie moczu – inkontynencja

Nietrzymanie moczu

1. Co to jest inkontynencja ? (nietrzymanie moczu)

Słowo inkontynencja pochodzi od łacińskiego incontinens, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nie trzymając przy sobie”.

Jest to objaw polegający na niekontrolowanym wydalaniu moczu lub kału. Inkontynencja to problem nie tylko osób starszych, może dotknąć każdego bez względu na płeć  i wiek. Istnieje wiele czynników, które są przyczyną dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, można do nich zaliczyć m.in. zaburzenia hormonalne, choroby układu nerwowego, przyjmowanie niektórych leków lub choroby o podłożu psychicznym.

c051ba0fe40f3bfa4c0b2568efaa68fc_f192

2. Jak pomóc Podopiecznemu ?

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem i dlatego często Podopieczni bardzo długo nie chcą przyznać się do tej dolegliwości. Na początku starają się radzić sobie domowymi sposobami, nie szukają rady u najbliższych czy specjalisty i poprzez nieuświadomienie problemu mogą prowadzić do pogłębienia dolegliwości. Inkontynencja może mieć wpływ na samopoczucie  i codzienne funkcjonowanie Podopiecznych. Jako wstydliwa dolegliwość, prowadzić może do obniżenia nastroju, braku chęci na jakąkolwiek aktywność dotyczącą prostych czynności takich, jak wyjście na spacer czy zrobienie zakupów.  W postawie Opiekuna/Opiekunki  bardzo ważne jest nastawienie do problemu, traktowanie go w sposób naturalny i dążenie do uświadomienia Podopiecznych o możliwościach  zabezpieczeń, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, dzięki którym można zniwelować problem nietrzymania moczu:

 • Dbanie o wypijanie odpowiedniej ilości płynów

Osoba dorosła powinna wypijać dziennie około 1,5-2 litrów płynów. Warto pamiętać aby ograniczać spożywanie napojów gazowanych. Najlepsze dla zdrowia są woda mineralna, woda źródlana, herbaty ziołowe, kawy zbożowe i odtłuszczone mleko. Opiekując się osobami starszymi, należy systematycznie przypominać seniorom o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Niedobór płynów w organizmie może prowadzić do odwodnienia, czego skutkiem jest stopniowa utrata sił oraz nasilające się zaburzenia psychomotoryczne (zaburzenia percepcji, ruchu, przeżywania, zapamiętywania, działania, etc.).

 • Dbanie o stosowanie odpowiedniej diety

Aby Podopieczny nie miał problemów z trawieniem, zaparciami oraz z nietrzymaniem moczu należy zadbać o właściwą dietę. Dzięki zdrowemu i poprawnemu odżywianiu, dostarczamy organizmowi składników potrzebnych do sprawnego funkcjonowania. Sposób żywienia ma wpływ na dobre samopoczucie. Dzięki regularnemu odżywianiu, można zapobiec wzdęciom, które mogą prowadzić do ucisku na cewkę moczową a w konsekwencji do nadmiernego wypełnienia pęcherza i popuszczania moczu. Zdrowa dieta powinna być urozmaicona w białka, węglowodany i tłuszcze. Warto zadbać o uzupełnienie dań w dużą ilość warzyw i owoców, które dostarczają witamin i błonnika.

 • Zagwarantowanie odpowiedniej przestrzeni i wyposażenia

Z myślą o osobach nietrzymających mocz, warto zadbać o dostosowanie przestrzeni i wyposażenia. Dobrze aby Podopieczny miał blisko do toalety, pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu, związanego ze spóźnieniem do toalety. Warto aby ubranie osoby podopiecznej było wygodne i łatwe w zdjęciu, zapewni to komfort psychiczny i pozwoli uniknąć stresu spowodowanego spóźnieniem do toalety. Jeśli Podopieczny jest zbyt słaby aby dojść do toalety, wówczas dobrze jest zaopatrzyć się w krzesełko sanitarne postawione nieopodal łóżka.

 • Wykonywanie regularnych ćwiczeń

Dzięki ćwiczeniom, aktywizującym mięśnie, można ograniczyć częstotliwość problemu nietrzymania moczu. Ważne jest aby aktywizować osoby starsze do jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej. Dzięki temu, seniorzy czują się lepiej, są zmotywowani do działania. Ćwiczenia można wykonywać wszędzie o każdej porze i w różnych pozycjach. Ćwiczenia polegają na krótkim, kilkusekundowym powstrzymywaniu moczu podczas pobytu w toalecie.  Dzięki temu ćwiczeniu, wzmacniają się mięśnie miednicy, co pozwala kontrolować popuszczanie moczu.

 • Środki higieniczne

W sklepach dostępny jest szeroki asortyment środków chłonnych, dzięki którym Podopieczni mogą poczuć się dyskretnie i bardziej komfortowo. W zależności od stopnia inkontynencji dobierane są różne rodzaje produktów, zabezpieczające przed nietrzymaniem moczu. Do wyboru są wkładki, pieluchy, pieluchomajtki. Warto zabezpieczyć się w środki umożliwiające zachowanie higieny i czystości w miejscach, w których Podopieczny przebywa: na łóżkach, fotelach. Do takich produktów zaliczamy podkłady chłonące, które chronią powierzchnię przed zawilgoceniem.

3. Fakty o inkontynencji:

 • dotyczy osób w różnym wieku;
 • w wyniku różnic anatomicznych częściej dotyka kobiet niż mężczyzn;
 • osoby z problemem nietrzymania moczu mogą aktywnie podróżować, prowadzić normalny tryb życia;
 • ćwiczenia mogą wykonywać osoby w każdym wieku, pierwsze efekty widać po kilku tygodniach;
 • stosowanie odpowiedniej diety i wypijane wskazanej ilości płynów pomaga                          w kontrolowaniu trzymania moczu;
 • dzięki stosowaniu środków higienicznych, utrzymanie higieny jest możliwe.