Jak myć osobę starszą pod prysznicem? 4 praktycznych porad

Osoby opiekujące się seniorami niejednokrotnie zauważają, że to właśnie kąpiel jest jedną z najbardziej problematycznych czynności do wykonania ze swoim podopiecznym. Nie tylko ze względu na fizyczny ciężar, ale również z powodu niechęci do mycia się, która dotyka wielu seniorów. Jak myć osobę starszą pod prysznicem, by ułatwić sobie sprawę i nie borykać się z niechęcią przed kąpielą?

Kąpiel osoby starszej. Jak często senior powinien brać prysznic?

Zanim przejdziemy do kwestii, jak myć osobę starszą pod prysznicem, skupmy się na częstotliwości kąpieli. Niestety wśród opiekunek ciągle pojawia się opinia, jakoby higiena seniora dwa czy trzy razy w tygodniu była wystarczająca. W takiej sytuacji warto empatycznie zastanowić się, jak my czujemy się po jednym lub dwóch dniach bez prysznica czy choćby przemycia najbardziej newralgicznych miejsc. Senior niczym nie różni się od każdego innego człowieka. Jego potrzeba zachowania higieny, poczucia komfortu, czasami z wiekiem może się nawet zwiększać. Oczywiście u niektórych osób starszych można zauważyć brak zainteresowania higieną, co – jeśli jest to bardzo niezgodne z charakterem seniora – może być niepokojącym objawem świadczącym na przykład o depresji. Zanim zatem postanowisz, kiedy i jak będzie przebiegał prysznic z Twoim podopiecznym, dowiedz się o nim jak najwięcej. Obserwuj i pytaj bliskich. Dowiedz się na przykład, czy Twoja podopieczna zawsze kochała dbać o swoje włosy, które były jej chlubą. Spytaj, kiedy Twój podopieczny najbardziej lubi brać prysznic – rano czy wieczorem. Niuanse mają ogromne znaczenie

Jak myć osoby starsze, kiedy one tego nie chcą?

Opiekunowie nierzadko borykają się z odmową kąpieli czy nawet mniejszych czynności higienicznych, takich jak umycie zębów. Może to być związane z wieloma czynnikami, choć najczęściej to seniorzy cierpiący na choroby otępienne odmawiają mycia się. Dlaczego? Przyczyn może być wiele, a to właśnie osoba opiekująca się seniorem powinna je odgadnąć. Jednym z najczęstszych powodów jest lęk i poczucie wstydu. Jeśli dopiero rozpoczynasz opiekę nad osobą starszą, nie ma ona do Ciebie zaufania. Nie zna Cię, a zatem trudno jej się przed Tobą rozebrać, pokazać swoją bezbronność. Daj jej czas, ale przede wszystkim rozmawiaj. Przed prysznicem mów o tym, że niedługo pójdziecie się umyć. Opowiedz o przyjemnym obmywaniu wodą, masażu głowy podczas myciu włosów i wszystkim tym, co może mile skojarzyć się z tą czynnością. Jeśli w łazience zauważysz, że podopieczny nie chce się przed Tobą rozebrać, a wiesz, że w dużej mierze może poradzić sobie samodzielnie, obiecaj, że nie będziesz patrzeć. Po prostu zostaniesz z nim dla bezpieczeństwa. Rozmawiaj z seniorem w trakcie wszystkich czynności, a z czasem zyskasz zaufanie niezbędne do tego, by uczestniczyć w codziennym prysznicu. 

Pamiętaj też o kwestiach czysto technicznych. Senior może odczuwać ból, chłód bądź dyskomfort związany ze zbyt ciepłą wodą. Upewnij się zatem, że w łazience nie jest zimno. Pytaj podczas mycia, czy wszystko jest dobrze, czy coś trzeba zmienić. Jeśli korzystasz z myjki lub gąbki, zachowaj delikatność, by nie podrażnić i tak bardzo wrażliwej i cienkiej skóry seniora. Zwróć na to uwagę również podczas wycierania ręcznikiem. To, co dla Ciebie jest normalne, osobie starszej może sprawiać ból. Przede wszystkim jednak rozmawiaj i pytaj. Możesz uzyskać odpowiedź, nawet jeśli nie będzie ona podana wprost.

Jak myć osobę starszą pod prysznicem? 4 przydatne porady

Mycie osoby starszej pod prysznicem z początku może być trudne. Jednak plan działania, a także codzienna rutyna szybko przyjdą Ci z pomocą. Oto cztery porady, które z pewnością Ci się przydadzą. 

  • Zanim przejdziesz do łazienki z osobą starszą, przygotuj wszystko do kąpieli. Pod ręką miej miękki ręcznik, myjkę bądź gąbkę, delikatne kosmetyki, szczotkę do zębów, pastę i kubek, ubrania bądź szlafrok, kapcie i wszystkie inne rzeczy, z których będziesz korzystać. Zastanów się nad tą listą, a nawet spisz ją, by mieć pewność, że niczego nie brakuje. Gdy będziesz już w łazience, nie możesz wyjść, gdyż to stwarza bezpośrednie ryzyko upadku. Zadbaj także o dodatkowe akcesoria, takie jak krzesełko, mata antypoślizgowa pod prysznic czy uchwyt. Jeśli widzisz konieczność ich zastosowania, powiedz o tym rodzinie podopiecznego. Bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. 
  • Przechodząc do mycia zadbaj o szacunek i dużą dozę delikatności. Rozpocznij od mycia twarzy – możecie zrobić to przy umywalce, jeśli senior jest mobilny. Czas, podczas którego osoba starsza musi być naga, najlepiej ograniczyć do minimum. Następnie umyj ciało, skupiając się przede wszystkim na miejscach pod fałdami skóry. To właśnie tam zbiera się pot i zabrudzenia. Z tego względu są to również miejsca najbardziej narażone na odparzenia. Nie uciskaj skóry zbyt mocno, zachowaj delikatność. Nie pocieraj, gdyż to może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych skóry. Zakończ na myciu miejsc intymnych, zawsze komunikując, że będziesz to robić. Używaj delikatnych żeli myjących przeznaczonych dla seniorów i spłucz je dokładnie wodą, by uniknąć dyskomfortu. 
  • Nie musisz myć włosów seniora codziennie, chyba że taka jest jego wola. Warto dowiedzieć się, czy nie był to pewnego rodzaju rytuał dla osoby starszej, która lubiła dbać o swoje włosy. Aby jednak uniknąć przesuszenia skóry głowy, włosy powinno się myć co drugi lub trzeci dzień. Użyj daszka do mycia włosów, by zminimalizować dyskomfort związany z dostawaniem się wody i płynu do oczu. Szybko umyj skórę głowy i spłucz ją dobrze, by uniknąć swędzenia.
  • Nie spiesz się, jeśli widzisz, że senior czuje się dobrze pod prysznicem. Reaguj przede wszystkim na potrzeby – nie staraj się „odbębnić” zadania jak najszybciej. Jeśli jednak widzisz, że sytuacja nie jest komfortowa dla Twojego podopiecznego, wykonaj niezbędne czynności i delikatnie osusz skórę (zwłaszcza pod fałdami), następnie przechodząc do ubierania. Po ubraniu się senior prawdopodobnie poczuje się lepiej. Wtedy możecie przejść do dalszych czynności higienicznych.

Codzienny prysznic nie musi być trudnym doświadczeniem. Jako agencja opiekunek osób starszych często podkreślamy, że te z pozoru wymagające czynności są dużo prostsze, gdy mamy plan. Przygotowanie się, ale także zachowanie szacunku do podopiecznego, to klucz do tego, by czynności higieniczne minęły w przyjemnej atmosferze. Jeśli interesuje Cię praca w opiecie w Niemczech, MEDIPE może być dla Ciebie najlepszym kierunkiem. Zobacz nasze oferty pracy.