Jak opiekować się seniorem na wózku inwalidzkim?

W jaki sposób pomóc Podopiecznemu, który jest ograniczony ruchowo? Jak złożyć wózek inwalidzki, by go nie uszkodzić? Na co zwrócić uwagę podczas transferu seniora z łóżka czy na toaletę? Wszystkie te kwestie są bardzo ważne podczas opieki nad osobą starszą, która porusza się na wózku. Aby zapewnić jej jak najlepsze wsparcie, warto więc wcześniej dobrze się przygotować na wszelkie wyzwania. Dzięki temu Podopieczny będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie podczas każdej czynności. W artykule podpowiadamy, jak pomóc osobie na wózku inwalidzkim i o czym należy pamiętać.

Jak złożyć wózek inwalidzki i inne umiejętności, które warto zdobyć

Jeśli zamierzasz opiekować się osobą starszą poruszającą się na wózku inwalidzkim i chcesz robić to dobrze, przede wszystkim poznaj przyczynę ograniczenia w poruszaniu się. Dzięki temu dowiesz się, jakie czynności Podopieczny może wykonywać samodzielnie i lepiej poznasz jego potrzeby. Pamiętaj też, by od razu sprawdzić, jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej zakupiono – elektryczny czy ręczny, i naucz się go obsługiwać. Istotne jest m.in. to:

  • jak złożyć wózek inwalidzki i spakować go do samochodu,
  • jakie ciśnienie w oponach wózka inwalidzkiego jest prawidłowe,
  • jak napompować koła w wózku inwalidzkim, jeśli wystąpi taka konieczność,
  • jak pokonać schody na wózku inwalidzkim, np. w drodze do lekarza.

Warto poznać odpowiedzi na te pytania. Dzięki temu będziesz w stanie pomóc Podopiecznemu w każdej sytuacji.

Dużym wyzwaniem, które niesie ze sobą opieka nad osobami starszymi poruszającymi się na wózku, jest ich transfer, np. z/do łóżka. Ważne jest, by znać zasady działania sił ciążenia na kręgosłup i mieć świadomość zagrożeń, które wynikają z nieprawidłowej postawy ciała. Jeśli chcesz zdobyć wiedzę w tym zakresie, koniecznie sprawdź Poradnik dla Opiekunek osób starszych, w którym znajdziesz m.in. przydatne materiały wideo o transferze.

 

Jak pomóc osobie na wózku inwalidzkim? Pozwól jej na samodzielność

Aby zadbać o poczucie niezależności seniora, pozwól mu być na tyle samodzielnym, na ile jest to możliwe i bezpieczne. Jeśli tylko stan zdrowia na to pozwala, niech wykonuje jak najwięcej czynności bez Twojej pomocy. Może to być np. przygotowywanie i spożywanie posiłków. Ważne, by zachęcać osobę starszą do każdej aktywności. Poczucie bycia samodzielnym pozytywnie wpływa na samopoczucie, a ruch, nawet niewielki, na stan zdrowia.

Dbaj też, by senior miał jak poruszać się na wózku inwalidzkim po domu – dostęp do pomieszczeń nie może być utrudniony przez ustawione na podłodze przedmioty. Dzięki temu senior nie będzie musiał co chwilę prosić Cię o pomoc.

 

Opieka nad seniorem na wózku inwalidzkim – czy jest się czego obawiać?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wiąże się z wieloma wyzwaniami, zwłaszcza jeśli Podopieczny z jakiegoś powodu nie może chodzić. Nie należy się jednak obawiać pracy z taką osobą – wystarczy dobrze się przygotować. Jeśli nie wiesz, jak wjechać wózkiem inwalidzkim po schodach, by nie przeciążyć kręgosłupa, lub co zrobić przy upadku, służymy wsparciem. Nie tylko prowadzimy szkolenia zawodowe, ale udostępniamy też wiele przydatnych materiałów, w tym filmy instruktażowe dla Opiekunek. Dodatkowo podczas zleceń zapewniamy kontakt z polskim koordynatorem. Masz więc pewność, że z MEDIPE wyjedziesz do pracy przygotowana, a na miejscu nigdy nie zostaniesz pozostawiona sama sobie.

Jeśli interesuje Cię opieka w Niemczech, sprawdź oferty pracy dostępne na naszej stronie:

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!