Jak spędzać czas z Podopiecznym, gdy nie wolno wychodzić z domu?

Czas pandemii jest czasem trudnym dla ludzi młodych i zdrowych, a tym bardziej dla osób starszych i schorowanych. To oni należą do grupy najbardziej narażonej na ciężki przebieg choroby. Mając tą świadomość powinno się otoczyć ich szczególną troską, aby nie stracili dobrego samopoczucia, które odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego. Organizując czas seniorom, opiekun powinien zadbać o ciepłą i pozytywną atmosferę. Dlatego chcielibyśmy zaproponować kilka sposobów na spędzenie czasu z podopiecznymi, kiedy nie mogą wychodzić na zewnątrz.

Programy telewizyjne i audycje radiowe wydają się być najprostszymi i najpopularniejszymi rozrywkami w domu. Oczywiście, nie ma w tym nic złego. Zarówno oglądanie wartościowych filmów, seriali, programów dokumentalnych, rozrywkowych potrafią poprawić seniorowi humor i trochę pomóc opiekunowi w nauce języka. Tak samo wspólne słuchanie muzyki może być cennym doświadczeniem dla obu stron. Jednak przestrzegamy przed niepotrzebnym oglądaniem i słuchaniem programów informacyjnych, zwłaszcza, że obecnie większość z nich skupia się na podaniu statystyk zarażonych osób i zgonów spowodowanych koronawirusem. W tym czasie opiekunowie powinni ograniczać przekaz takich informacji.

Organizując seniorom zajęcia, pamiętajmy, że są to osoby z pokolenia, któremu wystarczyło wziąć kawałek papieru i długopis lub talię kart, aby znaleźć rozrywkę na kilka godzin. Oprócz tego, wspólne rozwiązywanie krzyżówek, zagadek logicznych, puzzli, oglądanie zdjęć, czytanie książek i czasopism, słuchanie historii z młodości seniora potrafią przełamać codzienną rutynę, a także wywołać wielki uśmiech na twarzy Podopiecznego.

Również codzienne czynności kuchenne mogą być czasem spędzonym razem w miłej atmosferze. Wspólne posiłki powinny stać się codziennym rytuałem. Gotowanie jest okazją do wymiany doświadczeń kulinarnych i szansą na poznanie międzynarodowych smaków.

Kiedy sytuacja uniemożliwia wyjście na zewnątrz, powinno się znaleźć sposób na zapewnienie seniorowi chociaż odrobiny ruchu. Jeżeli podopieczny jest sprawny fizyczny, można zaproponować mu najprostsze ćwiczenia albo niektóre figury z jogi. Nawet 15 minut ruchu dziennie ma duży wpływ na zdrowie i sprawność fizyczną.