Niesłyszący i niedosłyszący Podopieczny – poradnik dla Opiekunki

Osłabienie starcze pojawiające się w trakcie starzenia się to jedno z częstszych schorzeń występujących u naszych Podopiecznych. Niesie one ze sobą wiele ważnych powikłań zdrowotnych – tych związanych ze wzrokiem, niedosłyszeniem czy ...

Osłabienie starcze pojawiające się w trakcie starzenia się to jedno z częstszych schorzeń występujących u naszych Podopiecznych. Niesie one ze sobą wiele ważnych powikłań zdrowotnych – tych związanych ze wzrokiem, niedosłyszeniem czy poruszaniem się. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam problematykę niesłyszących Podopiecznych, z którymi na co dzień mamy do czynienia.

Opieka nad osobą niedosłyszącą jest bardziej wymagająca

Z pewnością warto mieć świadomość, że współpraca z niedosłyszącym Podopiecznym jest bardziej wymagająca niż z Seniorem, który zmysł słyszenia ma w pełni sprawny. Przede wszystkim zlecenie, na którym należy opiekować się osobą niesłyszącą, dyktuje nam większe wyczulenie w nocy i w dzień. Taka osoba jest bardziej podatna jest na upadki, uderzenia czy rany, gdyż bez zmysłu widzenia jej sposób poruszania się jest również ograniczony. Wyzwaniem dla Opiekunów jest już sam upadek Seniora, ponieważ od razu pojawia się pytanie: jak podnieść Podopiecznego, aby jemu i nam nic się nie stało? – do tego z pewnością przyda się poradnik, który przygotowaliśmy wcześniej: Jak wspierać Seniora w przejściu z łóżka na wózek?

Formalnie potwierdzone kwalifikacje Opiekunki nie są wymogiem

Opiekunka osób starszych to osoba, która swoim doświadczeniem i cechami charakteru zaświadcza gotowość do otoczenia pomocą swoich Podopiecznych, więc specjalnych kwalifikacji do opieki osób niedosłyszących (na certyfikacie) mieć nie trzeba. Oczywiście będą one dodatkowym atutem i fantastycznym świadectwem, że dana osoba powinna mieć pierwszeństwo na takie zlecenie.

Jak zbudować dobrą relację z Podopiecznym, który ma problem ze słuchem?

O dziwo, nie trzeba przy niesłyszącym Podopiecznym robić wiele skomplikowanych rzeczy – wystarczy cierpliwość, wrażliwość i zrozumienie dla jego słabego słuchu.

Pamiętaj – odpowiednią komunikacją można wygrać wiele. Podczas codziennych, wspólnych czynności, powolne mówienie, stosowanie wyraźnych gestów mowy ciała nie tylko sprawi, że Podopieczny będzie spokojniejszy, ale samo zlecenie minie Wam sprawniej.

Unikaj drażniących dźwięków czy świateł – gdy słuch jest osłabiony, to nasz organizm jest w stanie w dalszym ciągu pobierać z otoczenia różne bodźce. Ich ograniczenie będzie miało pozytywny wpływ na stan psychiczny naszych niedosłyszących seniorów.

Współpraca z Podopiecznym ma wiele barw, dlatego warto regularnie zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. W MEDIPE o tym wiemy, dlatego przygotowujemy szkolenia na terenie całej Polski. Nasz Dział Szkoleń zaprasza na kolejne edycje.

MEDIPE – Otaczamy opieką!