Jak wspierać Seniora w przejściu z łóżka na wózek?

Podczas opieki nad osobą starszą zdarza się, że Podopieczna lub Podopieczny wymagają pomocy w przejściu z pozycji leżącej na wózek inwalidzki. Spokojne i przemyślane wykonywanie tej czynności jest niezbędne do prawidłowego zadbania o stan Podopiecznych oraz własnego kręgosłupa. W dzisiejszym instruktażu przypominamy modelowy sposób przejścia z łóżka na wózek.

Pamiętaj! Planując przejście Podopiecznego z łózka na wózek przygotuj miejsce tak, aby móc swobodnie się poruszać. Dodatkowo komunikuj się z Seniorem, mówiąc co zamierzasz zrobić – to objaśni cały proces.

Jak podnieść Podopieczną bez zbędnego zwiększania wysiłku?

  1. Powolny obrót na bok w pozycji leżącej (wykorzystując zgięcie kolan).
  2. Poproś o przełożenie nóg za linię łóżka i podniesienie się z pozycji leżącej (pomóc w tym może podparcie na ręce lub łokciu).
  3. Niech Podopieczna lekko zsunie się z łóżka tak, aby całej stopy były na podłodze.
  4. Nałóż skarpety / kapcie, aby nie dopuścić do pośliźnięcia się lub zbędnego przeziębienia.
  5. Przestaw wózek w najbardziej dogodne miejsce – zablokuj koła i sprawdź stabilność wózka.
  6. Pomóż Podopiecznej powoli wstać, obrócić się tyłem do wózka i spokojnie usiąść na nim.

 

Cały proces możecie zobaczyć dokładnie w naszym filmie instruktażowym. Zapoznanie się z nim ułatwi Wam przenoszenie Podopiecznych, a przede wszystkim pokaże, jak dbać o własny kręgosłup.

 

Każdorazowe podnoszenie osoby starszej może grozić wieloma konsekwencjami – dla niej samej, a również dla Was – Opiekunek otaczających ich opieką. Dlatego ważne jest to, aby wszystkie czynności wykonywać spokojnie, starannie i z wyczuciem.