Ogrody niemieckie

W Niemczech istnieje bardzo wiele urokliwych i historycznych miejsc, w szczególności możemy zwrócić uwagę na tamtejsze ogrody, które nie raz są tak wielkie, że przyjmują miano parków. Często taki ogród znajduje się w kompleksie wraz z jakimś pałacem. Poniżej przedstawiamy propozycje najciekawszych ogrodów jakie możemy odwiedzić u naszych sąsiadów w większych miastach.

Ogród Angielski  w Monachium
Istniejący od XVIII wieku Ogród Angielski (niem. Englischer Garten) to naturalny park położony wzdłuż rzeki Izary, czyli w samym sercu miasta. Jest to miejsce wypoczynku i oazy spokoju zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. W ogrodzie angielskim oczywiście nie może zabraknąć herbaciarni, zwolennicy kultury picia herbaty mogą wziąć udział w prawdziwej ceremonii picia tego trunku w japońskiej herbaciarni (Japanisches Teehaus). Historia powstania tej herbaciarni wraz z ogrodem japońskim wiąże się ze współpracą miast olimpijskich w 1972 roku, kiedy zimowe igrzyska odbyły się w Sapporo, a letnie w Monachium. W Ogrodzie Angieskim istnieje również ogród piwny – Biergarten, który jest zlokalizowany przy wieży chińskiej (Chinesischer Turm). Za galerią sztuki Haus der Kunst wydzielono na głównej łące ogrodu, teren przeznaczony dla nudystów.

Park różaneczników i ogród botaniczny w Bremie
Będąc w Bremie nie można pominąć odwiedzin w tamtejszym parku różaneczników i ogrodzie botanicznym. Ogród jest ogromny, zajmuje aż 43 ha. Można tam podziwiać niezwykłą kolekcję parku rododendronów, lasu różaneczników i parku azali. W ogrodzie botanicznym natomiast można zachwycać się: różanecznikowym ogrodem skalnym (gatunki rododendronów pochodzące z Alp i Himalajów oraz gór Chin i Japonii), alpinarium, roślinami stref klimatycznych (obu Ameryk, Azji, Australii i Nowej Zelandii oraz Bałkanów), kolekcją roślin cieniolubnych, wrzosowiskiem, ogrodem roślin użytkowych i leczniczych oraz ogrodem gatunków flory niemieckiej (flora północno-zachodnich Niemiec).

Ogrody Królewskie Herrenhäusen Gärten w Hannowerze
Jednym z najpiękniejszych ogrodów niemieckich jest Herrenhäusen Garten po północno-zachodniej stronie Hannoweru. Na powierzchni 135 hektarów hannowerscy elektorzy i królowie polecili założyć w Herrenhausen Wielki Ogród (Großer Garten), Ogród Górski (Berggarten), Ogród Jerzego (Georgengarten) oraz Ogród Welfów (Welfengarten). Odwiedzenie całego kompleksu jednego dnia jest dość ciężkim zadaniem ze względu na ogromną powierzchnię ogrodu i piękne obsadzenia, na które trzeba poświęcić uwagę przez dłuższą chwilę.

Großer Garten w Dreźnie
Na terenie Großer Garten, w jego centralnym punkcie znajduje się pałac powstały w XVII wieku, otoczony stawem i ozdobnym placem, według projektu Johanna Georga Starcke. Jest to najstarsza barokowa budowla pałacowa Drezna. Granice budowli wyznaczają finezyjne grzędy kwiatowe, ogród daliowy, a także iglaki i byliny. Ogród zdobią również 22 rzeźby i ozdobne wazony. Park Großer Garten jest przede wszystkim oazą przyrody i kultury miejskiej. Istnieje tam atrakcja turystyczna w postaci kolejki parkowej, którą można dotrzeć w prawie każdy zakątek parku. W dalszej części parku, na granicy Großer Garten, możemy odwiedzić znajdujący się tam ogród zoologiczny i ogród botaniczny.

Gärten der Welt w Berlinie
Gärten der Welt to ogród botaniczny znajdujący się w Parku Wypoczynkowym w Berlinie. Ogród powstał w 1987 roku z okazji 750-lecia Berlina. Specyfika tego miejsca polega na tym, że podczas jednych odwiedzin możemy poznać styl, architekturę, roślinność oraz klimat danego regionu świata. Na Gärten der Welt składa się 8 charakterystycznych ogrodów: chiński, japoński, balijski, koreański, marokański, chrześcijański, włoski oraz ogród Karla Förstera.