WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dla wielu z nas ten dzień kojarzy się z wizytami na cmentarzu, odwiedzaniem grobów bliskich osób, z refleksją i pamięcią o tych, co już odeszli. Palenie zniczy i modlitwa nieodłącznie towarzyszą temu okresowi roku. W dniu Wszystkich Świętych Kościół oddaje cześć tym wszystkim, osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Z kolei w tradycji polskiej wspomnienie wszystkich zmarłych, inaczej zwane Dniem Zadusznym lub „zaduszkami” obchodzi się 2 listopada. Kościół w tym dniu wspomina wszystkich zmarłych, który pokutują za grzechy w czyśćcu i nie mogą wejść do nieba. Jak wygląda święto Wszystkich Świętych w Niemczech?

Wszystkich Świętych w Niemczech

Po zachodniej stronie Odry 1 listopada również obchodzimy chrześcijańskie święto ku czci wszystkich znanych, ale też i nieznanych z imienia świętych. Choć wygląda to w nieco inny sposób. Niemcy to kraj podzielony wyznaniowo, w związku z tym uroczystości Wszystkich świętych obchodzone są głównie w regionach, gdzie jest najwięcej katolików, czyli na południu i na zachodzie kraju. Podobnie jak u nas, w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Sary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii, ludzie odwiedzają nagrobki bliskich, zapalają znicze i uczestnicą w trakcie tego dnia w nabożeństwach i modlitwach odbywających się na cmentarzu. W pięciu landach jest to dzień zadumy i wspomnień zmarłych bliskich, dzień wolny od pracy. Na zachodzie Dzień Zaduszny również obchodzonych jest przez wiernych kościoła rzymsko-katolickiego, jednak nie jest już świętem Kościelnym ani wolnym od pracy.

Dzień Reformacji a Wszystkich Świętych u naszych sąsiadów

W niektórych landach w Niemczech 31 października luteranie świętują Dzień Reformacji. To jedno z najważniejszych dni w roku dla protestantów, obchodzone na pamiątkę przybicia 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze przez Marcina Lutra, w których domagał się zmian w Kościele. We wschodnich landach dzień przed Wszystkimi Świętymi jest także dniem wolnym od obowiązku pracy. Okazuje się, że wierni w Niemczech różnie obchodzą więc koniec października i początek listopada.

Co ciekawe, tradycja Wszystkich Świętych (po niemiecku – Allerheiligen) za naszą zachodnią granicą z roku na rok słabnie. W Niemczech bardziej niż w Polsce zauważalny jest coraz większy zachwyt nad  Halloween. Amerykańska tradycja  związana z przebieranymi zabawami, zbieraniem słodyczy i specjalnymi dekoracjami wypiera powoli zadumę związaną ze świętem Wszystkich Świętych.