Zajęcia dla osób z demencją. 6 łatwych i przyjemnych pomysłów

Spędzanie czasu z seniorem cierpiącym na demencję nie musi być trudne. Istnieją różne zajęcia dla osób z demencją, które pozwolą Ci zająć podopiecznego, zaktywizować go zarówno pod kątem umysłowym, jak i fizycznym, a także po prostu spędzić wspólnie przyjemny czas. Przygotowaliśmy dla Ciebie 6 propozycji na wspólne aktywności.

Zajęcia dla osób z demencją – najpierw poznaj problem

Terapia zajęciowa dla osób z demencją jest niezwykle istotna z punktu widzenia aktywizacji seniora, ale również pracy opiekuna. Wypełnienie dnia aktywnościami ułatwia stworzenie przyjaznej atmosfery i rutyny zapewniającej poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego jest to tak ważne? Demencja starcza jest chorobą, która atakuje różne obszary w mózgu. Jest przewlekła i nieuleczalna, jednak pozostawanie aktywnym – zwłaszcza umysłowo – może pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby. Osoby z demencją borykają się przede wszystkim z zaburzeniami poznawczymi, problemami z pamięcią, orientacją, koordynacją czy nawet trudnościami z mówieniem. Możemy zaobserwować również problem określany jako złośliwość starcza, który wiąże się z nad wyraz emocjonalnymi reakcjami na wydarzenia, krzykiem, a nawet agresją. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak opiekować się osobą z demencją. O czym pamiętać podczas wspólnego spędzania czasu:

  • unikaj słów, które mogą wywołać negatywną reakcję, być niezrozumiane, zbyt trudne,
  • zachowaj szacunek do seniora,
  • mów spokojnie, powoli i wyraźnie,
  • do niczego nie zmuszaj seniora,
  • bądź pogodna. 

Przede wszystkim jednak słuchaj seniora podczas wyboru wspólnych aktywności i reaguj na jego zachowanie. Wybór jest naprawdę spory. My przygotowaliśmy dla Ciebie 6 propozycji na zajęcia dla osób z demencją.

Zajęcia dla osób z demencją – 6 propozycji od MEDIPE

Terapia zajęciowa dla osób z demencją nie musi być skomplikowana. Nie wymaga od Ciebie wielkiego nakładu pracy, a jedynie pomysłu na to, jak spędzić razem czas. Pamiętaj przy tym jednak, że demencja nie sprawia, iż senior jest człowiekiem bezwolnym. Bierz pod uwagę jego reakcje i wybieraj takie aktywności, które są dla niego przyjemne, a nie tylko pożyteczne. Oto nasze propozycje.

Gry planszowe

Nawet najprostsze gry planszowe mogą być świetną rozrywką dla osoby z demencją. Wymagają skupienia i pamiętania nieskomplikowanych zasad, jednocześnie bazują na rywalizacji, która może być pobudzająca. Przede wszystkim zaś zapewniają mnóstwo śmiechu. Pamiętaj, że jeśli zasady gry nie będą przestrzegane, nic się nie stanie. Najważniejsze, by podopieczny dobrze się bawił.

Sprzątanie

To zajęcia, które łatwo wpleść w codzienną rutynę. Umożliwiają seniorowi zadbanie o sprawność motoryczną i zapamiętywanie, do czego służą konkretne przedmioty. Wycierajcie kurze, składajcie skarpetki czy wieszajcie razem pranie. Podopieczny może dodatkowo czuć dzięki nim, że nadal jest pożyteczny. To zaś efekt na wagę złota.

Układanie puzzli

Podobnie jak gry planszowe, układanie puzzli pobudzają umysł seniora i zmuszają go do wykonywania konkretnych logicznych ruchów. To idealne ćwiczenie na pamięć i koncentrację, ale również na cierpliwość. Dlatego pamiętaj, że u niektórych seniorów układanie puzzli może skończyć się zdenerwowaniem bądź niechęcią. Z drugiej jednak strony – ułożenie nieskomplikowanego obrazka daje mnóstwo satysfakcji. Obserwuj i zapobiegaj niepożądanym sytuacjom.

Terapia sztuką

To terapia zajęciowa dla osób z demencją, która ma na celu nie tylko zajęcie podopiecznego, ale przede wszystkim wzmocnienie w nim poczucia sprawczości, pewności siebie i zadowolenia. Jest niezwykle ważna zwłaszcza wtedy, gdy senior w całym swoim życiu pozostawał osobą kreatywną, zainteresowaną sztuką. Możesz podczas zajęć zaproponować podopiecznemu rysowanie, malowanie, ale również lepienie z plasteliny czy tworzenie kolaży. Takie zajęcia dla osób z demencją umożliwiają również wyrażanie uczuć poprzez sztukę. Warto więc uważnie obserwować, co tworzy Twój podopieczny.

Ćwiczenia fizyczne

Nie musisz planować długich treningów czy skomplikowanych czynności do wykonania. Tu istotne jest przede wszystkim spokojne tempo ćwiczeń oraz łatwość w ich wykonaniu. Mogą to być pajacyki na stojąco, skręty tułowia, skłony czy też kręcenie biodrami. Zadbasz dzięki temu o sprawność motoryczną seniora, zwiększenie jego mobilności oraz lepsze samopoczucie. Ćwiczenia warto wykonywać nawet kilka razy dziennie, o ile jest to możliwe. Doskonałym sposobem, by zadbać o kondycję seniora, jest również spacerowanie. Zwłaszcza jeśli podopieczny posiada domek z ogrodem. 

Czytanie książek

Czytanie to doskonałe zajęcie, z którego nie powinno się rezygnować tylko dlatego, że senior nie jest w stanie czytać samodzielnie. Jest ważne tym bardziej, jeśli podopieczny wcześniej kochał literaturę. Wspólne czytanie pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, odświeża słownictwo, ale także pozwala na bliższe nawiązanie relacji pomiędzy seniorem i opiekunem. Poznawanie historii i rozmawianie o nich może bardzo was do siebie zbliżyć. Wybieraj krótkie książki, najlepiej z opowiadaniami, by historie były treściwe i zamknięte. Jako opiekunka w Niemczech musisz też pamiętać, iż może ograniczać Cię bariera językowa. Dlatego tak ważne jest, by jak najlepiej poznać język swojego podopiecznego.


Te pomysły pozwolą Ci na zaktywizowanie podopiecznego i spędzenie z nim czasu w sposób przyjemny i pożyteczny. Zamiast oglądać telewizję, skupcie się na tym, jak zbudować między Wami wartościową więź, która pomoże Ci podczas pracy jako opiekunka seniora z demencją.