Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi

W starzejących się społecznościach europejskich opieka nad osobami starszymi może być świetnym pomysłem zarówno na biznes jak i na pracę zarobkową. Mowa tutaj głównie o rozwiniętych krajach Europy zachodniej takich jak:

Niemcy, Austria, Francja czy też kraje Beneluxu i skandynawskie. Tam zapotrzebowanie na taką pracę rośnie z roku na rok. Jak wskazują eksperckie badania demograficzne taki trend utrzyma się jeszcze przez wiele lat.

O czym należy wiedzieć podejmując się pracy w opiece nad osobami starszymi?

opieka nad osobami starszymiZauważyć można dynamiczny rozwój firm oferujących pracę polegającą na sprawowaniu opieki nad seniorami. Dla osoby, która chciałaby się podjąć takiego wyzwania zdecydowana większość ofert wiąże się z kilkumiesięcznym wyjazdem zagranicznym. Zapewnienie przez organizatora: podstawowego wsparcia do takiej specyficznej pracy (organizacja przejazdu, zakwaterowanie), pomocy merytorycznej i oczywiście zarobków na odpowiednim poziomie czyni z opieki nad osobami starszymi bardzo atrakcyjną ofertę pracy. Wybierając firmę specjalizującą się w tej dziedzinie warto zwrócić uwagę czy zapewnia wcześniej wspomniane rzeczy. Należy przeanalizować także to czy jest możliwe poprawienie znajomości języka obcego przez szkolenie, którego organizatorem powinien być przyszły pracodawca. To bardzo ważne ponieważ dla kandydata / kandydatki na stanowisko opiekuna mówienie w języku ojczystym osoby starszej będzie najprościej rzecz ujmując codziennością.

Wśród kandydatów ubiegających się o stanowisko opiekuna osób starszych za granicą, zauważalna jest zdecydowana dominacja kobiet. Takie samo ma to przełożenie później wśród ludzi podejmujących się tej pracy. Wytrwałość, wyrozumiałość, cierpliwość oraz odpowiednie podejście do seniora ze strony opiekunki, a ze strony firmy rzetelne wywiązywanie się ze wszystkich wcześniejszych zobowiązań sprawia, iż opieka nad osobami starszymi staje się często stałym zajęciem dla pań. Mogą oczywiście pojawić się różne obawy, pytania i wątpliwości przed podjęciem się po raz pierwszy takiej pracy. Dla wielu kobiet to także spore wyzwanie. Oprócz zasięgnięcia łatwo dostępnych w Internecie opinii od opiekunek z dłuższym stażem można też dokładnie wypytać reprezentantów firmy o wszelkie kwestie jakie opieka nad osobami starszymi za granicą niesie ze sobą.

Rzeczą bardzo dobrze świadczącą o pracodawcy jest organizacja w różnych miejscach Polski cyklicznych spotkań otwartych. Warto wówczas przyjść, odbyć niezobowiązującą rozmowę i zadać na niej wszelkie pytania jakie się nasuwają. Do wykorzystania przez kandydatkę jest również kontakt internetowy (formularze dostępne na stronie pracodawcy, czat na żywo) i telefoniczny. Świat wirtualny idzie cały czas do przodu a wraz z tym rozwój mediów społecznościowych. Aktywne konta social media firmy oferującej atrakcyjną pracę jaką jest opieka nad osobami starszymi w Niemczech (m.in na Facebooku czy Twitterze) można także wykorzystać do kontaktu. Jak wskazują niezależne analizy średnie zarobki sięgają nawet 1400 Euro miesięcznie! Jest to więc temat, który warto rozważyć szukając dobrze płatnej pracy.