Wstręt do jedzenia u osób starszych – jak pomóc seniorowi?

Jednym z często spotykanych problemów, z którymi spotykają się Opiekunki, jest wstręt do jedzenia u osób starszych, który może prowadzić do niedożywienia, osłabienia organizmu i zmniejszenia jakości życia. Wstręt do jedzenia może wynikać z wielu przyczyn, w tym zmian w zmysłach smaku i węchu, problemów z zębami, przyjmowania niektórych leków, a także z depresji lub samotności. W tym wpisie przedstawimy, jak można pomóc seniorowi pokonać te wyzwania, poprawić jego apetyt i zapewnić lepsze odżywianie.

Przyczyny braku apetytu u starszej osoby

Przede wszystkim ważne jest zrozumienie, co może leżeć u podstaw braku łaknienia u osób starszych. Często jest to połączenie wielu czynników, które mogą się nawzajem potęgować. Problemy zdrowotne takie jak przewlekłe bóle, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy skutki uboczne leków mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie chęci do jedzenia.

Nie można też zapominać, że wraz z wiekiem spowalnia przemiana materii, co jest częstą przyczyną braku apetytu u starszej osoby. Nie można jednak tego bagatelizować.

Praktyczne sposoby na brak apetytu u osoby starszej

Po zidentyfikowaniu potencjalnych przyczyn wstrętu do jedzenia warto skupić się na praktycznych sposobach, które mogą pomóc seniorowi odzyskać radość z jedzenia.

Zmiana jadłospisu

Często powtarza się, że dieta osoby starszej musi być przede wszystkim zdrowa. To oczywiście prawda, jednak nie można przy tym zapominać, że jałowe dania nie zachęcają do jedzenia. Warto więc wdrożyć do diety ulubione dania Podopiecznego, a także zadbać o ich apetyczny wygląd. Posiłki powinny być podawane o stałych porach 5-6 razy dziennie.

Warto przypomnieć także seniorowi, że gotowanie ulubionych dań może być także wspaniałym hobby. Jeśli Twój Podopieczny nie jest obłożnie chory, zachęć go do wspólnego gotowania.

Zioła

Sól nie jest jedyną przyprawą, która poprawia smak dania. Nie bój się używania dużej ilości ziół – urozmaicenie potraw jest tu jak najbardziej mile widziane. Postaw także na przyprawy, które wzmagają łaknienie, takie jak liść laurowy, koper włoski, tymianek, majeranek, kolendra czy kminek.

Kultura posiłku

Ustalenie stałych godzin posiłku to tylko połowa sukcesu. Warto, by senior kojarzył jedzenie z przyjemnością. Absolutnie nie można go poganiać ani wywierać presji, jeśli nie je tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. Dobrze także, żeby przynajmniej jeden posiłek spożywał w czyimś towarzystwie.

Regularna aktywność fizyczna

Nawet lekka aktywność fizyczna może poprawić apetyt i ogólny stan zdrowia. Jeśli stan zdrowia Podopiecznego na to pozwala, warto zachęcić go do prostych ćwiczeń, spacerów, nordic walking czy tai-chi.

Kiedy senior powinien skonsultować się z lekarzem?

Podane wyżej rady niestety nie zawsze są skuteczne. Czasem brak apetytu u osoby starszej może być objawem choroby, na przykład choroby wrzodowej żołądka, zapalenia jelit grubego czy depresji. Czasem jest to też skutek uboczny źle dobranych leków. Jeśli więc zmiana jadłospisu nie przynosi poprawy, warto zasugerować Podopiecznemu lub jego rodzinie konieczność skorzystania z wizyty lekarskiej.

Podsumowanie

Radzenie sobie z brakiem apetytu u osoby w podeszłym wieku wymaga zrozumienia i cierpliwości, ale dzięki odpowiednim metodom i wsparciu, można znacząco poprawić jakość życia seniorów. Kluczowe jest zidentyfikowanie przyczyn tego problemu, dostosowanie diety oraz wprowadzenie praktycznych zmian. Pamiętajmy, że każda osoba jest inna, a więc i podejście powinno być indywidualnie dostosowane do potrzeb seniora.

Specjalnie dla osób, które chcą znaleźć odpowiedzi na popularne trudności, przygotowaliśmy poradnik dla opiekunek osób starszych. Dzięki niemu opieka nad osobami starszymi w Niemczech będzie prostsza i mniej stresująca.